Забъркват ин витро в гаражи

Архив Варна

14-03-2011, 05:55

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Всевъзможни кабинети у нас правят некачествени лабораторни анализи на бездетни двойки.

Медици дори си позволяват да прилагат и методи на асистираната репродукция, без да имат условия за това, разкрива "Монитор".

Никой не контролира как и къде се извършват тези процедури, което носи огромен риск за семействата без деца. Заради зле направени анализи техните здравословни проблеми могат да се задълбочат сериозно. Това съобщи д-р Мариела Даскалова от Медицински център „Надежда за репродуктив” в рамките на кръгла маса в Пловдив  за стерилитета.

„За безобразните лабораторни анализи не успях да намеря по-силна дума. От години при нас пристигат ужасни спектограми, които решават съдбата на някое семейство. И мога да изброя по пациенти какви безумни неща са им направени и как няма никакъв контрол”, каза д-р Даскалова. Тя уточни, че на мнозина пловдивчани без деца

често им се налага да  пътуват до Гърция и Турция

за да си купят евтини медикаменти за  лечение. „Това е много странна практика за страната ни. За съжаление цените на лекарствата в чужбина са в пъти по-евтини”, уточни тя. „Всеки сигнал за нерегламентиран кабинет ще бъде проверен”, каза д-р Теодора Джалева, директор на Изпълнителната агенция по трансплантации.

Неправилното хранене и жестоките диети при момичетата, както и взимането на анаболи от момчетата водят до стерилитет. Закъснялото лечение на полово предаваните болести, пушенето, наркотиците и алкохолът сред подрастващите причиняват необратими поражения върху крехкия им организъм. „Тези неща децата не ги знаят и няма кой да им ги каже в училище. В момента ние ги учим само как да се предпазват от забременяване. Затова идеята ни е да влезем в гимназиите с час по репродуктивно здраве, който ще бъде воден от лекар специалист”, каза Донка Куцарова от сдружение „Зачатие”.

Според статистика от 2009 г.

с репродуктивни проблеми в Пловдивска област са 15%

или 22 942 души. От тях 5% (1148 семейства) имат нужда от ин витро. При 50% от бездетните двойки проблемите са при мъжете. Семействата без деца обикновено са над 35 години и са стерилни, защото не са били лекувани навреме.

Здравната каса отпуска три пъти по 5000 лева за ин витро и поема 10% от разходите за терапия, както и 5% от тези за диагностика. „Много често хората се отказват да правят специализирани изследвания, защото не могат да се сдобият с направления или нямат пари. Това води до многогодишно забавяне. На практика това е губене на време и често е фатално за двойките. Защото годините при жената си летят”, каза Мария Жекова от сдружение „Зачатие”. Тя уточни, че сама си е платила лечението, което й е струвало 7000 лева.

За профилактика от НЗОК не се предвиждат пари. За да намалеят бездетните двойки е нужна национална стратегия през следващите 3 до 10 години в областта на асистираната репродукция, се обединиха участниците в дискусията.