Избрани Новини
Газ и мазут вместо ядрена енергия, режим на тока до май
Япония ще трябва бързо да се преориентира към внос на повече втечнен природен газ и горива с ниско съдържание на сяра, за да генерира енергия от топлоелектрически централи (ТЕЦ) вместо от АЕЦ, пише агенция "Ройтерс".
Изключени са 11 от 55 реактора, даващи около 30% от електричеството в страната, обобщава "Дневник".
Над 5.5 милиона японци са без ток и от понеделник започва режим на тока с продължителност 3-6 часа, който ще продължи до края на април.
TEPCO, най-голямата енергийна компания в Азия, ще бъде принудена да купува електроенергия от други фирми, както и да търси внос на втечнен природен газ (25% от тока идва от газови централи) и мазут с ниско съдържание на сяра (други 11% от произведената електроенергия). До тази мярка се стигна и през 2007 г., когато 8000-мегаватовата АЕЦ "Кашивазаки-Карива" беше изключена за две години след земетресение.
Историята показва, че всяко спиране на АЕЦ рязко повишава търсенето на втечнен газ, коментира "Ройтерс".
През последните години Япония ставаше все по-зависима от ядрената енергия и планираше големи увеличения на ядрения си капацитет с още 14 нови реактори и дял от 50% от енергопроизводството към 2030 г. Страната разчита на внос за 80% от енергийните й нужди и същевременно иска да е световен лидер в намаляването на вредните въглеродни емисии.
Но след редицата аварии в АЕЦ Япония може да се откаже от скоростната си експанзия в ядрената енергетика, започнала след петролния шок от 1973 г., и да промени дългосрочните си планове в тази насока.
Топ Новини