Избрани Новини
Започва наблюдението на пазара
Земеделският министър Мирослав Найденов свиква тази седмица за първи път експертната група за наблюдение на цените на пазара на храни към Министерския съвет, съобщи Frognews .
Тя бе създадена с решение на кабинета от 9 март т.г., а сред целите и е разработване и поддържане на система за мониторинг на цените на основните храни по цялата верига суровина–преработка–търговия. Информацията ще бъде публична и ще е достъпна на специализирана интернет страница на наблюдаваните цени – доставни и на търговците. Групата ще извършва и експертни анализи за поява на сериозни отклонения на пазара.
Органът трябва да сигнализира и съдейства при извършването на проверки от органите на НАП, МВР, Комисията за защита на потребителите и Българската агенция по безопасност на храните.В задълженията му още са и да проучва практики на други държави членки на ЕС, свързани с наблюдение цените на пазара на храни, както и възможностите за въвеждане на финансови механизми за реакция при установяване на отклонения на пазара.
„Ако някой е решил да сложи 300 процента надценка, ние няма да го накажем, но ще покажем как се формира цената”, обясни земеделският министър.Често в България цените се формират на базата на истерия, каза още той и се аргументира с драстичното поскъпване на пшеницата и реакцията на хлебопроизводителите.
"Сега да видяхте някой от тях да излезе и да каже, че тя е спаднала с повече от 15 процента", попита Найденов.Това според него налага държавата да има експертиза. С нея подобни процеси ще може да се обяснят пред обществото много по-добре, посочи той.
"Идеята за прозрачност по цялата верига не е да паднат цените, а да знаем, че когато насочваме държавния ресурс било то като държавни помощи, или национални доплащания, изливайки годишно милиони, ако виждаме деформации и отклонения някъде по веригата, да отклоним това наливане в определени сегменти по нея", предупреди земеделският министър.Той се опита да разсее съмненията в някакъв нов държавен вид на репресия над търговците, подчертавайки, че няма да се излиза от рамките на пазарната икономика и от рамките на лоялната конкуренция. Освен това органът нямало да налага санкции и да води война с търговските вериги.
Според бизнеса подобен контрол и каквито и да било санкции на практика са неосъществими.Според икономистите пък ползите от създаването на работната група ще бъдат информираност на потребителите и липса на паника на пазара. Те изразиха мнение, че държавата не трябва да се намесва в ценообразуването и за да бъде ефективна работата на този орган, той трябва да излезе от изпълнителната власт.
Красен Станчев, председател на Института за пазарна икономика смята, че въпреки многото такива опити– като се започне от предишното правителство – с промените на цените на цветята на 8 март и се стигне до правителството на Луканов, но те не бяха от полза никому.
За последните 20-30 години има четири-пет съществени опита с много вредни последици, предупреди той.Освен бизнеса резерви към плановете на земеделския министър изказаха и някои министри.Според вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков една допълнителна агенция, освен че ще създаде повече бюрокрация, няма да направи кой знае какво за разрешаването на проблема с цените.
В крайна сметка, провокиран и от чуждия опит, и журналистическия интерес към него, министър Найденов покани пенсионерите за доброволци в наблюдението на цените на храните.Като най-многобройната и бедна част от обществото те могат да бъдат и най-добрите осторожници срещу спекулата, показвал и чуждестранният опит. Той обаче уточни, че за тази работа няма да им плаща, а ще ги почерпи по един чай.