Избрани Новини
Поръчваш „Армани”, получаваш акт от митницата
Виртуалните молове, които предлагат фалшиви дрехи и парфюми на световноизвестни модни къщи, измислиха нова измама, научи „Монитор”.
Десетки клиенти, поръчали стока от интернет магазините, вместо да си получат „оригиналната” чанта на „Луи Вютон” например, са се сдобили с актове за митническо нарушение, а поръчката им е била конфискувана.
За набиращата скорост измама предупредиха вчера от Агенция „Митници”. При нея собствениците на сайтове
За целта вземат поръчката на клиента, който си избира от каталог с голямо разнообразие. Предварително обаче купувачът си дава личните данни. Продавачът от своя страна казва, че ще достави стоката в срок до 30 дни, като посочва, че точно този модел в момента се е изчерпал, но ще го поръчат. След пристигането на артикула собственикът на сайта се свързва с клиента и му казва, че пратката е дошла на определено митническо бюро и може да отиде да си я прибере.
Вместо да си получи заплатената стока, купувачът с изненада разбира, че тя ще бъде конфискувана в полза на държавата. Причината за това е, че тя е китайско менте, което се внася у нас без знанието на официалния правоносител за продажба на въпросната марка.
защото не им се налага да влагат пари за купуване на стока, която да им стои на склад, и отделно не носят никаква отговорност”, коментираха проверяващите.
Според официалната статистика на Агенция „Митници” заловените през 2010 г. ментета са над 2,5 млн. бройки, като митничарите отчитат, че това е увеличение с 30%. Тънка подробност обаче е, че голяма част от стоките не са били за българския пазар, а са минавали транзитно през страната ни.
Най-често предпочитаните от контрабандистите марки са „Адидас”, „Найк” и „Армани”.
Една от новите тенденции е, че има ръст в опитите за контрабанда на детски стоки. В момента най-предпочитани са играчките Бако ган и Гурмит.
Една такава истинска играчка струва 30 лева. Ментетата са по 5-6”, коментираха от Агенция „Митници”. Според експерти фалшивите детски дрешки могат да предизвикат алергии заради нискокачествените тъкани и бои.
Основните канали, по които се внасят, са Китай-Солун с контейнер, след което с микробуси или туристически автобуси стоките се вкарват у нас. Тази практика действа от години. Дрехите се внасят без етикетите, за да не им правят проблеми носителите на авторските права. След което щампите се пришиват само у нас и дрехите се превръщат в „оригинали”.
Топ Новини