Избрани Новини
Пращат младшите съдии и прокурори на втори изпит
Парламентът одобри на първо четене промени в Закона за съдебната власт, внесени от депутати от ГЕРБ.
Те предвиждат преди конкурса за влизане в системата, кандидатите за съдии и прокурори да подават декларация, че нямат фирми, не са адвокати и не членуват в партии. С поправките се предлага нов вариант на разпределение за младите съдии и прокурори.
С измененията се прави опит за "тричане" на съдебната система, смятат от БСП. Въвеждала се фигурата на извънредното атестиране, за определени хора в определен момент, каза бившият МВР-шеф Михаил Миков. Той попита и кой ще плаща данъците на съдебните сгради, след като отпадат като ангажимент на правосъдното ведомство.
Против измененията се обявиха и от ДПС.
Идеята е, както и сега, току-що завършилите правните факултети да се явяват на конкурс, организиран от ВСС, което обаче няма да им гарантира място в системата. Тежкият писмен и устен изпит вече ще се нарича "конкурс за задължително обучение в Националния институт на правосъдието", после следва още 9 месеца учене.
Издържалите изпита ще се наричат "кандидати за младши съдии и прокурори". След като преминат обучението в института, както и досега, те отновоще се явяват на изпит. Сега от него те получаваха само оценка "Да" и "Не" и институтът имаше роля да направи второ пресяване на кандидатите, но не и да ги класира.
Депутатите от ГЕРБ предлагат изпитът в института да завършва с оценка по шестобалната система на преминалите обучението. Тя, в комбинация от тази, получена 9 месеца по-рано на конкурса на ВСС, ще формира окончателния бал на кандидата, след което ВСС ще извършва разпределение на кандидатите за младши съдии и прокурори по обявените длъжности.
Министърът на правосъдието Маргарита Попова покани партиите, които желаят да продължи реформата в съдебната власт, заедно да изготвят нови промени в Конституцията, за да направят системата по-добра.
Топ Новини