Избрани Новини
"ЛУКойл България" ще свали цените, ако бюджетът плати
Вносителите на горива и производителят "ЛУКойл България" се обединиха около скандална схема за поевтиняване на горивата,
която би коствала на държавния бюджет десетки милиони лева, пише "Сега". На извънредна среща с премиера фирмите поискаха държавата да ги разтовари и да поеме част от резерва горива, който по закон са длъжни да съхраняват.
Ако предложението бъде прието, агенцията "Държавен резерв и военновременни запаси" (ДРВЗ), която също складира бензин и дизел, ще бъде принудена да закупи допълнително хиляди тонове гориво и да покрива разходите по съхранението им. Само за "ЛУКойл България", която държи по-голямата част от пазара на горива, облекчението би се равнявало на около 100 млн. лв.
В момента фирмите от петролния бранш са длъжни да поддържат резерви, които биха покрили потреблението на страната за 60 дни, а държавният резерв пази количества за още 30 дни. "Това коства огромни суми на фирмите и товари цената с около 35-40 лв. на тон. Само на "ЛУКойл" в момента били блокирани около 400 млн. лв.", обясни след срещата в МС председателят на Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт Миролюб Столарски. За да се намалят тези разходи, компаниите настояват тежестта да се раздели наполовина и с държавата да осигуряват резерв поравно - за 45 дни.
Справка в агенцията за обществени поръчки показва, че в момента доставчикът на горива за агенцията "Държавен резерв" е "ЛУКойл България". Ако предложението мине, ползата за компанията ще е двойна - допълнителни продажби и намалени разходи по поддържане на резерв. За реализирането на тази идея ще са необходими законодателни промени. "Намалението на цената на дизела от тази мярка ще е около 5 стотинки на литър дизел", твърди Столарски.
Вчера бизнесът предложи на правителството още две идеи за намаление на цените - отпадането на процента на биосъставките в дизела, които го оскъпявали, или прехвърлянето на задължителните биосъставки към гориво с по-нисък акциз - оцветената нафта (която се ползва за отопление в болници, училища и т.н.). Твърди се, че двете мерки общо биха свалили с около 15 ст. цената на 1 л дизел - по 6-7 стотинки от всяка. Финансовият министър Симеон Дянков обаче поясни, че всъщност те са алтернативни, и призна, че тепърва ще ги консултира с ЕК.
Топ Новини