Избрани Новини
Япония на 24 часа от Чернобил
Японските власти имат само 24 часа, за да вземат последните мерки, за да спасят света от катастрофа от типа на Чернобил през 1986 г., съобщиха световните агенции.
Според френски експерти прогнозите за развитието на ситуацията са твърде мрачни, като на същото мнение са и американските експерти, обобщава "Монитор".
Шефът на ядрената безопасност на Франция (IRSN) Тиери Шарл заяви, че следващите часове са решителни за страната. В зоната на самата АЕЦ няма никаква защита за хората, а радиацията превишава критичните 1000 микросиверта, след които лъчението разрушава костния мозък на хората. Всички работещи в момента в централата може да загинат до няколко седмици. На същото мнение са и германски експерти, като дори президентът на Обществото за защита от радиация Себастиан Пфлюгбайл коментира, че единственото, което ни остава, е да се молим. Единственият шанс на японците е вятърът да духа в посока към Тихия океан, допълва Пфлюгбайл. Повечето експерти са на мнение, че възможностите за положителен изход са твърде минимални, а ситуацията излиза от контрол.
Пострадалите от експлозиите на първи и трети енергоблок от японската АЕЦ "Фукушима-1" са общо 25 души, включително двама изчезнали безследно. Сериозно ранените са настанени в болници. 20 души от персонала на централата и двама полицаи са заразени с радиация. Един работник е силно облъчен при изпускане на радиоактивна пара за намаляване на налягането в реактора. Той е откаран в медицински център извън територията на централата, се посочва в съобщението.
Въпреки заплахите за живота японските експерти обаче не спират борбата за овладяване на ситуацията с авариралите реактори на АЕЦ "Фукушима-1". Работата по охлаждане на третия реактор продължава въпреки риска за живота на хората. Дозите радиация, които те получават, предвещават летален изход.
Полицейското водометно оръдие облива с вода трети реактор на атомната централа "Фукушима 1", въпреки че беше спряно, след като водата за оръдието свърши и нивото на радиацията се повиши. Охлаждането на трети реактор, където се съхранява плутониево гориво, беше обявено за най-големия приоритет на японските власти, опитващи се да се справят със серията от аварии в централата. В операцията по охлаждането на реактора се включиха и пет пожарникарски машини на японските военни, които също започнаха да го обливат с вода. Министерството на отбраната вече съобщи, че е отделило за операцията 11 от тези специални военни машини. Към тях се включиха и хеликоптери.
Специален отряд ще залива с вода и четвърти реактор във „Фукушима-1”. По данни на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) температурата в басейните за отработено гориво на четвърти, пети и шести реактор се повишава. Според експертите от агенцията основният проблем с хранилищата за отработено гориво вероятно е повреда в захранването, необходимо за охлаждане на водата. Нормалната температура на водата в басейните не бива да превишава 25 градуса по Целзий. В четвърти реактор температурата е достигнала 84 градуса, в пети - 62,7, а в шести - 60 градуса. В течение на около 9 часа компанията оператор на „Фукушима-1” - "Токио електрик пауър" (ТЕПКО), е нямала информация от централата заради прекъснат кабел, докато се опитвали да прокарат електрическо трасе към електроцентралата. САЩ се опитват да доставят в Япония оборудване, способно да установява изложеността на радиация на земята, съобщи министърът на енергетиката Стивън Чу. Детекторната система е част от 7,8 тона оборудване и 39-членен персонал, изпратени в Япония от енергийното министерство, доставило оборудване и за наблюдение на радиацията във въздуха, уточни Чу. Японски експерти се опитват да възстановят електроподаването, за да се активизира защитната система на централата. Ако това не заработи обаче, светът ще стане свидетел на поредна трагедия от типа на „Чернобил”.
Топ Новини