Гледаме супер Луната в 21.10 часа

Архив Варна

19-03-2011, 09:40

Снимка:

СНИМКА: Jens Hackmann

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

В 19.10 часа по Гринуич, което се равнява на 21.10 ч. българско време днес жителите на Земята ще станат свидетели на поредния лунен перигей,

припомнят световните агенции.

Естественият спътник на нашата планета ще се доближи до Земята на рекордно близко разстояние, както това се случва всеки месец, но тази година това ще съвпадне с пълнолунието, което ще достигне пълната си фаза в 20.10 ч. Това астрономическо събитие се случва веднъж на 19 години и е известно като

Суперлуние

Луната ще е само на 356 600 км от нашата планета. Тя ще изглежда с 14% по-голяма и ще е с 30% по-ярка. Тя ще може да се наблюдава от всяка точка в нашата страна, през цялата нощ, стига небето да е чисто, без облаци. Луната ще изгрее вечерта, непосредствено след залеза на Слънцето, в посока противоположна на посоката на залеза - над източния хоризонт. По-късно през нощта, Луната ще се вижда все по-високо над хоризонта, достигайки 45 градуса височина около полунощ, след което ще започне да се спуска на запад и да залезе сутринта.

Последното сближаване на Луната със Земята е било регистрирано през февруари тази година. Разликата е само в това, че тази вечер тя ще е с 1000 км по-близо до Земята, отколкото е била през февруари, обяснява Дарик.

Суперлунието не е аномално астрономическо събитие. Орбитата на естествения спътник на Земята представлява елипса. Затова Луната се оказва ту по-близо до нашата планета, ту по-далеч от нея. Според астрономи лунната орбита не е стабилна, върху геометрията й влияят други планети и Слънцето. Затова приблизително по един път на две десетилетия месечината се оказва максимално близко до Земята, влияе на световния океан и предизвиква промени в твърдото тяло на планетата.

Според редица изследователи единственото влияние на супер Луната върху Земята ще се изрази в по-големи приливи и отливи.

Научният сътрудник на Астрономическия институт "Щернберг" към Московския държавен университет Владимир Сурдин е на мнение, че въздействието на месечината върху Земята в момента на перигея действително ще е по-силно от обичайното, но няма причина да се очакват катастрофални събития.

В интервю за БТА д-р Таню Бонев - директор на Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория "Рожен" към БАН, обясни, че средното разстояние до Луната е 384 400 километра, а в апогей - най-далечното разстояние от Земята, Луната достига до 405 500 километра. По думите му интересното е, че това преминаване през перигея съвпада с пълнолунието или Слънцето, Земята и Луната ще бъдат подредени почти на една линия. "Почти", защото когато подреждането е точно на една права линия имаме лунно затъмнение, а такива през 2011 г. ще има на 15 и 16 юни, и на 10 декември, но не и на 19 март.

Д-р Бонев отбеляза, че много учени са правили статистически изследвания за това, кога са се случвали големите земетресения през годините. Тези изследвания показват, че земетресения се случват както близо до моментите на перигей на Луната, съвпадащ с пълнолуние, така и в моменти, които нямат нищо общо с тези два момента или с един от тях.

Съвпадението на перигея на Луната с фазата на пълнолуние се случва на периоди през около 413 дни, но такава цикличност на бедствия като земетресения, вулканични изригвания и цунами не се забелязва, коментира ученият.