Избрани Новини
Край Фукушима вече пият йод
Хората, които живеят в района на атомната електроцентрала Фукушима да пият йод, препоръчаха днес японските власти
по съвет на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).
Вече са регистрирани повишено ниво на радиация в млякото и спанака в района около авариралата атомна електроцентрала, съобщи правителственият говорител Юкио Едано, цитиран от Франс прес. Анализът на млякото е направен в префектурата Фукушима, където се намира централата "Фукушима-1", а на спанака - от съседната префектура Ибараки. В тези продукти нивото на радиацията може да бъде опасно за здравето, отбелязва Едано.
Малко количество радиация, по всяка вероятност от Япония, е било засечено в Сакраменто, Южна Калифорния, предаде Ройтерс, като се позова на правителството на САЩ. Агенцията за защита на околната среда и министерството на енергетиката съобщиха, че радиоактивните частици съвпадат с онези, изпускани от претърпялата авария японска атомна електроцентрала "Фукушима 1". Засеченото равнище на радиация в Съединените щати и в американските територии в Тихия океан не представлява причина за безпокойство, увериха те.
Следи от радиоактивен йод са открити във водата от водопровода в Токио и в други селища, съобщиха Франс прес и ИТАР-ТАСС. Радиоактивен йод е открит във водата в пет централни префектури на остров Хоншу - Токио, Сайтама, Чиба, Гума и Точиги. Радиоактивен цезий е открит във водопроводната мрежа в две префектури - Точиги и Гума. Министерството на образованието и науката обясни, че равнищата на тези вещества не оказват въздействие на човешкото здраве.
Властите в Япония признаха, че ситуацията с АЕЦ Фукушима остава крайно сложна. Въпреки високите нива на радиация, кабелът за захранване с високо напрежение успешно е включен към атомната електроцентрала.
Продължават опитите да бъде възстановена системата за охлаждане, за да спре разтапянето на прегрелите горивни пръти. Спадането на температурата е критично необходимо, за да се предотврати силното изтичане на радиация и дори нейното изхвърляне.
Покривите на пети и шести реактор на японската атомна електроцентрала "Фукушима 1" бяха пробити, за да бъдат предотвратени експлозии. В момента се ремонтира системата на електроснабдяването във вътрешността на АЕЦ-а, където равнището на облъчване продължава да е крайно високо.
След това ще бъде извършена проверка на охлаждащото оборудване последователно във втори, първи, трети и четвърти енергоблок. Най-малко пострадалите пети и шести енергоблокове вече са включени към дизелови генератори. Там системата за охлаждане функционира и температурата се понижава.
Най-критична остава ситуацията в трети реактор. Охладителната система в този реактор не работи, което по всяка вероятност е довело до разтопяване на ядрено гориво.
Пожарникари подновиха тази сутрин обливането на трети реактор с вода от хеликоптери. Само през изминалата нощ бяха излети над 90 тона вода.
Малко по-рано стана ясно, че над 120 милиарда долара ще отдели японското правителство за възстановяването след земетресението. Средствата ще бъдат предоставени за изграждане на нова инфраструктура, подпомагане на бизнеса и на семействата на пострадалите.
Помощта за бизнес сектора ще бъде под формата на облекчени кредити. Според финансови експерти, щетите от труса от 11 март и последвалото цунами може да надхвърлят 200 милиарда долара.
Официално броят на жертвите от земетресението от 11 март достига 9 197 души. След труса от 9 по Рихтер стараната бе залята и от вълни цунами, в следствие на което аварира АЕЦ-а.
За изчезнали се водят 10 905 души, до момента са разпознати телата на 3009 души. Домовете си напуснаха 387 хиляди японци.
Топ Новини