Избрани Новини
Инженери за АЕЦ ще подготвя Техническият университет
съобщи заместник ректорът по учебната работа доц. Петър Петров. Преди седмица той се завърна от посещение в Севастополския национален университет по ядрена енергетика и промишленост. Задачата на делегацията на ТУ-Варна там беше да бъдат проучени възможностите за сътрудничество при обучение на български студенти по все по-търсената специалност "Ядрена енергетика".
Севастополският университет е готов да предостави на колегите си в България учебни планове за новата специалност, както и да поеме специализацията на студентите в лабораториите и ядрения реактор, с които разполага. "Реакторът е действащ, той произвежда енергия, която е включена към електропреносната мрежа на Украйна. В университета има създадена желязна организация за работа с него. Охраната е изключителна. Материалната им база е много богата. Нито един български институт в България сега не може да си позволи такава. Университетът в Севастопол обучава студенти от Иран, Ирак, Китай, Индия. Сред основните му източници на финансиране е научно-изследователска дейност за ядрени програми на САЩ. В същото време те са подписали Лисабонското споразумение за мобилност на студенти и са готови за обмен с нас, както и да осигурят специализация на наши преподаватели", обясни за ВарнаУтре.бг доц. Петър Петров (на снимката).
До края на тази учебна година ще бъде подписано споразумението за двустранно сътрудничество между ректорите на двата университета. След това започва работата по учебните планове, съгласуването им и получаването на акредитация за подготовка на кадри за експлоатация и ремонт в ядрените централи. Очаква се новата специалност да приеме първите си 60 студенти през 2012 г. Обучението им ще бъде по магистърска програма и ще продължава 5 години. След базово обучение във Варна студентите ще заминават за 2 или 3 семестъра за работа в учебния реактор в Севастопол. Заради тази специализация студентите ще преминават 1-годишно обучение по руски език в ТУ-Варна.
В ТУ-Варна очакват заявки за обучение на кадри от АЕЦ "Козлодуй", както и от бъдещата АЕЦ "Белене". Вече има запитвания и от Турция във връзка с първия ядрен реактор, който скоро ще бъде изграден там по руска технология.
Досега инженери за ядрената енергетика у нас подготвяше само Техническия университет в София, а в Софийския университет се обучават ядрените физици.