Избрани Новини
Житницата на България иска оставката на земеделския министър
С над 120 трактора и комбайни земеделци от Добричка област излязоха на протест.
Фермерите недоволстваха на околовръстния път на изхода за Генерал Тошево. Те бяха издигнали плакати „Искаме да бъдем европейски фермери”, „Искаме министър на земеделието”, „Кампанията започна, решавайте проблемите” и други. Земеделците настояват за оставката на земеделския министър Мирослав Найденов и искат среща с премиера Бойко Борисов.
“Основните ни искания са за въвеждане на ред в сектора, за да работим спокойно и планираме бизнеса си. Настояваме още за ясна и точна нормативна уредба, където да са разписани правилата за получаването на субсидии, очертаването и ползването на земя, както и уреждане за ползването на земя от държавния поземлен фонд.
Днес протестираме, като искаме среща с премиера, защото досега земеделският министър Мирослав Найденов и финансовият Симеон Дянков не са направили почти нищо по подписания през м.г. – на 8 юни, Меморандум между УС на НАЗ и правителството. Не отричаме, че имаме постоянен диалог с министър Найденов, но от него няма ефект. Очакваме среща с премиера и ще протестираме, докато не бъдат решени проблемите в сектора”, заяви пред медиите членът на УС на НАЗ и говорител на асоциацията Орлин Панев.
Председателят на Добруджанският съюз на зърнопроизводителите Кирил Жендов прочете декларацията на Националната асоциация на зърнопроизводителите, с която се поставят четири искания: оставката на министъра на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов, правила и условия за устойчиво развитие на земеделието в България; незабавно изплащане на националните доплащания на всички земеделски производители и Закон и правилник за възстановяване на акциза на горивата за земеделски нужди.
Земеделците настояват и за изпълнение на поетия ангажимент за нотифициране на данъчните облекчения за земеделски производители, за да бъдат нашите стопани конкурентноспособни на европейския пазар.
Според Кирил Жендов, рентата, която българските фермери изплащат, е над 700 милиона лева. И добави, че няма друга браншова организация, която да връща в населението такава сума пари. „Взехме земята разпокъсана преди 10-15 години, а в момента правим модерно земеделие. В София взеха заводите и ги разпродадоха. Нас като земеделци само ни употребяват в пиара на министъра", посочи земеделският стопанин.
Панев заяви още, че негови колеги от Добруджански съюз на земеделските стопани към 16-17 март т.г. едва 20 % от добричките фермери били получили парите от евросубсидиите. Днешният протест е организиран от Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) в 20 области в страната.
Топ Новини