Избрани Новини
Затварят устата на нашите в Либия
Българите, евакуирани преди месец от Либия, показаха по-трезво мислене от останалите там.
Българите в Либия, които разговарят с медии, рискуват да бъдат обвинени, че са шпиони, от режима на Кадафи и така излагат живота си на опасност.
За това предупредиха служители на МВнР пред „Монитор”. Нашенци, завърнали се с първия полет, изпратен от правителството до Триполи на 23 февруари, казаха, че със започване на работа в джамахирията са карани да подписват декларации, че няма да се занимават с политика. Завърналите се седмица по-късно сънародници разказаха, че по либийската телевизия са показвани кадри от посрещането на първата група евакуирани в София. От това става ясно, че силите за сигурност следят и българските медии. В момента няма никаква възможност за изтегляне на българските граждани от Либия, каза вчера пред Нова телевизия външният министър Николай Младенов. На въпрос на водещия защо не се евакуират наши хора оттам по примера на САЩ, които заявиха на съгражданите си моментално да се изтеглят от територията на страната, Младенов се ядоса: “Моля ви се, мислете, преди да говорите, как да се предприемат такива действия, когато започнат въздушни операции? Не можете да говорите глупости по телевизията. Ние имаме повече българи в Либия, отколкото са американците. Регистрирани са 200 човека. Как да накараме всички да се регистрират в посолството?
Да ги вържем ли, да им закачим джипиеси ли, какво искате? Или да призова българите да се разхождат по улиците, или да им кажа, както казаха американците – да се оттеглят? Това значи да ги осъдим на смърт, кажете го вие по телевизията”, Младенов припомни, че седмици наред от началото на кризата призовава българите да се махат оттам, от което „му излезли пришки на езика”. „Но те нямали възможност - не могли да си вземат колите, децата им били на училище, не можели да конвертират валутата”, обясни мотивите на останали в Либия Младенов. По неофициална информация българите, работещи и живеещи в джамахирията, са над 500. Външният министър им препоръча да не излизат от домовете си и да се запасят с храна и вода за дълъг период от време.
През деня в Триполи е спокойно, хората си ходят на работа, жени и деца се разхождат, разказа българската медицинска сестра Нуша пред Би Ти Ви. Сраженията били през нощта.