Избрани Новини
След Трайков „Лукойл” обвиниха и Костов, че не разбира от икономика
Изнервеният от множество критики заради скъпите бензини и дизел производител и дистрибутор на горива „Лукойл“ продължи епистоларните си атаки и днес, като обект на гневни упреци е лидерът на ДСБ Иван Костов.
След като окрилени от публичната подкрепа на премиера Борисов от „Лукойл” атакуваха министъра на енергетиката и туризма Трайчо Трайков, днес от рафинерията обвиниха експремиера в липса на познание за международните пазари и носталгия по времето на СИВ.
В момента шефът на “Лукойл България“ Валентин Златев е в Москва да преговаря със собствениците на бургарската рафинерия за едномесечно замразяване на цените на горивата, срещу което се очаква държавата да изкупи част от задължителния резерв на “Лукойл“, припомня Mediapool.
Преди ден Костов заяви, че цената на горивото не зависи от събитията в Либия, защото България внася суров петрол от Русия, а не от арабската страна, а ситуацията в Либия се използва за отвличане на вниманието на българите от истинските проблеми. Той припомни, че правителството на ОДС е било в много по-тежко положение през 1997-98 година, когато е имало съчетание от икономическа криза и военните удари срещу бивша Югославия, но България “излезе от кризата за 7-8 месеца".
“Един преподавател по икономика би трябвало да знае, че цените на петрола се формират от т.нар. еталонови сортове нефт, които са предмет на търговете на световните борси. Именно техните котировки определят цените на всички сортове нефт, добивани в различните части на света“, посочват от “Лукойл“ в съобщение. То е написано в стила на разпространеното преди ден до Трайков, който бе попитан “дали може ли да смята и интересува ли се от икономика“.
От нефтената рафинерия обясняват, че “независимо че сортът Северноморски Brent е само 2% от световния добив, той е приет като еталонов сорт и неговата котировка определя цената на 65% от добивания в света нефт, включително и на руския URALS“.
Като по-тежък нефт с по-голямо сернисто съдържание, от него се добиват по-малко светли горива, отколкото от сорта Brent, затова базисната формула за определяне на неговата цена включва определен дискаунт, който изравнява разликата в качеството, разясняват пазарните механизми от “Лукойл“.
Твърдението на Костов, че цените на горивата в Австрия били по-евтини от тези в България “напълно не отговаря на истината“, според дружеството. От там посочват, че към дата 21 март 2011 г. в Австрия литър бензин А 95 е струвал 1.396 евро, а в България – 1.21 евро. Дизелът у нас се е продавал за 1.27 евро, а в Австрия – за 1.355 евро, пише в съобщението.
От рафинерията определят като “свободен полет на въображението“ посочените от Костов цифри за съотношението на работните заплати на нефтохимиците в Австрия и България. Те били неверни в десетки пъти, заявяват от дружеството, но не сочат цифри.
“Господин Костов вероятно е забравил, че в течение на едногодишните ни преговори около приватизацията на “Нефтохим“ сме коментирали всички въпроси, свързани с доставките на нефт, включително и този, че нефтът за комбината ще бъде закупуван и внасян по международни цени. Върху международните котировки решаващо влияние оказва всяко събитие, което би могло да застраши по някакъв начин добива, доставките или запасите от нефт, където и да било на планетата“, заявяват от “Лукойл“.
В заключение посочват, че “при съществуващите в света пазарни отношения, в международната търговия няма място за непазарни механизми и в този смисъл, изказването на господин Костов прилича на носталгия по времето на СИВ, когато размяната на стоки между страните-членки се базираше не на стойността им, а на принципа на братската взаимопомощ“.