Избрани Новини
Държавата предлага по-голяма свобода на обучението в гимназиите
Училищата ще получат сериозна автономия при определянето на учебните програми в последните два класа на гимназията, съобщава "Сега".
Гимназиите ще могат да разработват авторски курсове по профилиращите предмети, а учениците ще имат по-широк избор. Те ще избират профилите си в X вместо в VII клас и ще учат на потоци. Това предвижда новата концепция за училищното образование, изготвена от просветното министерство.
Концепцията тепърва ще се обсъжда, а нов закон за училищното образование се очаква най-рано за учебната 2012-2013 г. МОМН вече лансира отделни идеи от нея пред медиите, но за пръв път представя предложение за организация на обучението в XI и XII клас. Целта е в тези две години учениците да се готвят преимуществено за университет по ограничен брой предмети или за придобиване на професия в професионалните гимназии.
40% от учебното време в XI и XII клас ще бъде заделено за изучаването на задължителен минимум от предмети във всички училища, независимо от вида им. Задължителни за всички ще са часовете по български език и литература, математика, чужд език, гражданско образование и спорт. Те ще се учат и в XI, и в XII клас, обясниха от МОМН. В момента чуждият език е задължителен само до X клас извън езиковите профили, а математика се учи задължително само до XI клас включително. Предмет "Гражданско образование" в момента не съществува, а тематиката е включена в обучението "Свят и личност" в XII клас. В задължителните предмети за XI клас обаче сега са включени история и философия, които по новата структура трябва да се вместят в програмата до X клас.
"Останалите 60% от учебното време в XI и XII клас ще бъдат заделени за профилирано обучение", обясни Евгения Костадинова, началник на дирекцията "Образователни програми и образователно съдържание" в МОМН. Училищата ще решават сами какви профили да предлагат - хуманитарен, природо-математически, чуждоезиков и др., като всеки профил ще включва по 3 предмета. Два ще са определени от МОМН, третият ще е по избор на училището. Така например профилираното обучение в природо-математически профил може да включва два задължителни предмета - физика и химия, а училището да реши да добави към тях и философия. "Целта е профилът да има ясно ядро и в същото време училищата да имат гъвкавост", обясни Костадинова.
Изцяло ново за образователната система е друго предложение за профилиращите предмети. Просветното министерство предвижда всеки профилиращ предмет да бъде разделен на две - на задължителни и допълнителни модули. Задължителните модули ще се преподават по учебни програми, определени от МОМН, а допълнителните - по авторски програми, разработени от училищата. Всички деца ще се обучават и в двата модула.
Така например по профил математика задължителните модули ще покриват задължителния минимум съдържание, а училището може да реши да предлага допълнителни модули по комбинаторика, математическа логика и др. Тези допълнителни модули ще се разработват от самите учители, като могат да се правят съвместно с университети, обясниха от просветното министерство. Ако училището разработи достатъчно допълнителни модули, изборът на ученика ще бъде възможен и в рамките на самия профил. Според просветното министерство няма проблем разработени с университети модули да се признават и във висшето образование със съответен брой кредити, което да води до освобождаване от изпит. Втората матура ще е задължително върху някой от профилиращите предмети, но ще включва само материал от задължителните модули.
Изборът на профил ще се прави в X клас, но вчера не се разбра дали към момента на кандидатстване в гимназиите ще има яснота какви профили ще предлагат в XI и XII клас училищата. В момента профилираното обучение е застопорено в VII клас и какво ще изучават децата в XI и XII клас се решава още с класирането им на приемния изпит. Изместването на избора в X клас ще доведе до организационни промени на паралелките. Детайли как ще става прегрупирането на учениците по интереси още няма. В момента училищата имат право да предлагат до 4 профилиращи предмета в XI и XII клас.
Новата система ще влезе в сила за единадесетокласниците през 2016-2017 г. Това ще са децата, които са влезли в VII клас в учебната 2012-2013 г.