Избрани Новини
Сделки в"Атака" за туширане на напрежението
Напрежението в редиците на "Атака" покрай заявеното преди повече от седмица намерение на неколцина депутати да напуснат парламентарната група е на път да бъде туширано срещу политически постове на недоволните, прогнозира "Дневник".
В началото на март в "Атака" се разгорещи с нова сила скандалът отпреди година с "декларациите за лоялност", които кандидат-депутати от партията са подписвали през 2009 г. Според версията на недоволните от лидера Волен Сидеров, те наскоро установили, че е изтеглен банков заем от 150 хил. евро на офшорна фирма, регистрирана на Сейшелските острови, а чрез декларациите те се оказали поръчители на кредита.
Така преди десетина дни Валентин Иванов и Кирил Гумнеров заговориха, че са готови да напуснат "Атака", за отцепници бяха нарочени и Огнян Пейчев и Димитър Карбов. Последният многократно отрече да участва в подобен фронт на недоволство срещу ръководството и заподозря, че намесата на името му е свързана с евентуалната му кандидатура за кмет на Варна, където е и областен партиен координатор.
По неофициална информация останалите бяха дали срок на лидера на партията Волен Сидеров до 17 март, миналия четвъртък, да разговарят и той да унищожи въпросните декларации. Сидеров, който от появата на информацията за разцепление на групата за първи път се яви в парламента в петък, предпочете да се срещне поотделно с всеки от недоволните в кулоарите на Народното събрание. След разговорите и двете страни отказаха коментар.
В интервю за "Дневник" Сидеров каза, че с Валентин Иванов са обсъждали предстоящите местни избори и не изключи той да бъде кандидат-кмет на партията в Добрич. Партийният лидер не отрече депутати да са подписвали декларации за лоялност, но заяви, че никого не е принуждавал да прави това. Отрече обаче да е теглен банков заем, чиито гаранти да са депутатите.
Още миналата седмица се засилиха подозренията на политици от "Атака", че целта на заплахите за напускане на колегите им е опит за извиване на ръцете на Сидеров и търсене на политически сделки. Близки до партийното ръководство дори видяха в основата на схемата бившия си колега Камен Петков, който напусна групата м.г. и по неофициални информация имал намерение да се присъедини към НДСВ.
Според закона за политическите партии държавната субсидия на парламентарните партии следва депутата. Така, ако той стане независим, може да декларира принадлежност към друга партия, която да получава държавната издръжка. Близки до Сидеров заподозряха, че е възможно колегите им, които обмисляли да напуснат групата, да търсят сделка с НДСВ - държавните пари, които им се полагат, да отиват в НДСВ, а в замяна царската партия да им дава определен процент от субсидията.