Избрани Новини
Русия: лято завинаги
Русия премина на лятно часово време за последен път.
Страната ще живее по лятното време, а през есента няма да върне стрелките с един час назад. Отмяната на зимното часово време президентът Дмитрий Медведев обяви през февруари тази година, пояснявайки, че „необходимостта от адаптиране е свързана и със стреса, и с редица заболявания”.
Досега на цялата територия на Русия преместването на часовниковите стрелки ставаше два пъти в годината: в последната неделя на октомври в 3.00 местно време – с един час назад, а в последната неделя на март – с час напред. Лятното време беше въведено за икономия на електрическата енергия. Благодарение на тази програма през лятото може по-дълго да се използва естественото осветление, без да се включва електричеството.
Сега лятното часово време се прилага в осемдесет и две страни, като в някои от тях (САЩ и Мексико, например) то не се променя в отделни щати и провинции. През пролетта с един час напред преминава цяла Европа, с изключение на Исландия. Промяната не засяга Турция, Иран, Египет и някои от другите държави в Близкия изток, отделни щати на Австралия и Бразилия.
В постсъветските републики преминаването към лятното часово време се запазва в Армения и Азърбайджан. Властите на Украйна и Беларус обсъждат възможността за отмяна на прехода към зимно часово време, както Русия.
Що се отнася до икономията на електрическа енергия, то руските енергетици не го приемат сериозно. Директорът на фонда за енергийно развитие Сергей Питин е уверен, че икономията на ресурси при прехода към лятно време „е нищожна”, но състоянието на хората и животните е много по-важно. „Ако умножим два милиарда киловатчаса електроенергия по средната тарифа от две рубли, ще получим икономия около четири милиарда рубли. Въпросът се състои в това – струва ли толкова самочувствието на хората?”
След обявяване на решението на Медведев, от президентската администрация обясниха, че отмяната на прехода към лятно часово време частично компенсира загубата на светлите часове на деня за онези региони, в които бяха преместени часовите пояси. Напомняме, че от март 2010 година пет региона в Русия са с час по-близо до Москва: Чукотка и Камчатка преминаха на магаданско време, Удмуртия и Самара – на московско, а разликата във времето между столицата и Кузбас се съкрати от 4 на 3 часа. Регионалните чиновници обясниха, че за бизнеса и държавния апарат ще се опростят контактите с Москва, но тази инициатива на администрацията не намери подкрепа сред населението.
През февруари тази година желание да бъдат с един час по-близо до Москва заявиха властите на Бурятия и обещаха, че във връзка с това няма да преминат на лятно часово време. Но после ръководството на републиката отмени това решение. Жителите на Бурятия, както и останалите граждани на Русия, преместиха стрелките с един час напред.
От 27 март 2011 Русия ще живее по лятното часово време, отменяйки съществуващата от 30 години практика за преместването на стрелките два пъти в годината. А разликата във времето с много страни през зимата и през лятото ще бъде различна. Различията в часовото време с Европа сега ще зависят само от годишното време.