Избрани Новини
В България кризата не си отива
За първи път от началото на годината предприемачите са обхванати от песимизъм.
Заради поскъпването, междуфирмената задлъжнялост и липсата на финансиране те дават лоши прогнози за развитието на бизнеса и потребителското търсене през следващите месеци.
През март очакванията им са за спад на икономиката, а през януари и февруари бяха за подем. Според проучването на националната статистика най-много ще се свие пазарът на услугите, промишлеността и строителството. Ще има съкращения на работници. Търговците пък предричат ново увеличениена цените.
Бизнесът се оплаква от липса на финанси и свито търсене
Стопанската конюнктура в страната през март се влошава с 4,1 пункта спрямо февруари, съобщи Националният статистически институт (НСИ). През февруари бизнес климатът се подобри с 2,7 пункта, а през януари нарасна с 1,9 пункта.
През март бизнес климатът в промишлеността намалява с 3,9 пункта, в строителството се понижава с 1,7 пункта, а в сектора на услугите спада с цели 14,9 пункта. Повишение е отчетено само в търговията на дребно - с 4,1 пункта.
Мениджърите в промишлените компании са по-песимистично настроени за следващите шест месеца. Те вече са ревизирали прогнозите си за увеличаване на производството и дори планират съкращаване на персонал. Като основни проблеми пред индустрията те посочват несигурната икономическа среда и недостатъчното търсене в страната.
Фирмите от строителството пък се оплакват от все по-сериозни финансови проблеми. Паралелно с това се очаква и ръст на цените през следващите 3 месеца.
Най-негативни са обаче оценките за бизнес средата на компаниите от сектора на услугите. Те отчитат спад на търсенето в момента, а прогнозите за следващите месеци са още по-лоши. Основните проблеми пред компаниите от сектора на услугите са несигурната икономическа среда и конкуренцията.
Само търговците на дребно са по-оптимистично настроени за следващите шест месеца, въпреки че и през март оборотите им са намалели.
Търговците на дребно също се оплакват от несигурност, а прогнозите им са цените на стоките да се увеличат през следващите три месеца.
Дизелът - скъп и без биосъставка
Отпадането на биокомпонента от дизеловото гориво щяло да намали цената му с по-малко от половин стотинка (0,38 стотинки без ДДС). Това заяви Димитър Минчев, член на управителния съвет на Националната асоциация по биогорива в България (НАББ).
От асоциацията изказаха опасения, че страната ще изостане от поставените цели от Еврокомисията - да използва минимум 10% биогорива до 2020 година. Това щяло да доведе и до налагането на санкции.
С отпадането на биокомпонента се унищожава целият сектор, в който общо са заети над 1250 души, заяви още Минчев.
Асоциацията предлага на пазара да се появи нов продукт - стопроцентов чист биодизел с нулев акциз. А смесените горива трябвало да останат с акциз, както е и сега.