Избрани Новини
Производствените цени отбелязаха пик от началото на кризата
След леко забавяне в началото на годината производствената инфлация отново тръгна нагоре и достигна най-високите си стойности от началото на кризата в България.
Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ), анализира "Дневник".
Общият индекс на цените на производител през февруари 2011 г. нараства с 1.6% спрямо предходния месец и с 13.8% спрямо февруари 2010 г. За сравнение, през януари повишението беше 1.7 за месеца и 12.1% за година, а през декември - съответно 2 и 12.2 на сто. Производствените цени нарастват устойчиво от пролетта на миналата година, като достигнатата стойност е много близка до равнищата от 2007 и 2008 г.
Цените на производител се покачват заради скъпите суровини и търсенето на международните пазари, което води в България и до по-висока инфлация на потребителските цени - през февруари тя достигна 5.2 на сто годишно.
В България, макар инфлацията да е естествена част от догонването на по-богатите държави, този път поскъпването е повод за тревога, тъй като не е движено от ръст на доходите и търсенето, както преди кризата, а е следствие на външни шокове. Според експерти обаче причина за това са и изкривяванията във важни сектори на вътрешния пазар (енергетика, здравеопазване, комунални услуги) заради регулации и олигополи.
Макроикономистът от Центъра за либерални стратегии Георги Ганев оспори тревожните констатации. По думите му сегашните високи стойности са напълно нормални, тъй като производствените цени в момента се възстановяват от големия спад, който преживяха в началото на кризата. "Потребителските цени и тогава спадаха по-бавно, като не се стигна до дефлация, макар че имаше такива опасения, сега нарастването им е много по-бавно.
Производствените цени трябва в много дълъг период да останат толкова високи, за да има трайно отражение и върху потребителските цени. Освен това се вижда, че ритейлърите и прекупвачите все още могат да свиват маржовете си. Те купуват по-скъпо, но задържат цените, по които продават, и все още могат да си позволят такова поведение", коментира Ганев пред "Дневник".
Противно мнение застъпи бившият директор на Агенцията за икономически анализи и прогнози Петър Чобанов. Според него има риск дори цените на производител да се окажат с двуцифрен ръст в края на годината и освен до обедняване на домакинствата проблемът да се усети и с повтаряне на рецесията.
Само на вътрешния пазар показателят за месец се покачва с 1.1% и с 12.5% спрямо февруари 2010 г. Най-сериозно на месечна база нарастват цените при химическите продукти - с 3.6%, на производството на храни - с 3.3%, на тютюневите изделия - с 2.8%, в добивната промишленост - с 2.6%.
Сравнението с февруари 2010 г. показва, че най-значително е увеличението на цените при производството на основни метали - с 31.3%, на храни - с 13.7%, и на текстил (без облеклото) - с 10.5%. Намаление с 10.5% има при производството на тютюневи изделия.