Избрани Новини
Война в кабинета за чиновници пенсионери
Истинска война избухна в кабинета заради чиновниците пенсионери, коментира "Стандарт".
Тон на престрелките даде вицепремиерът Симеон Дянков, който поиска държавната администрация да се изчисти от служителите, които отговарят на условията за излизане в пенсия. Като отговорен за административната реформа той настоя министерствата да преразгледат щатовете си. Кабинетът реши вчера, че бройките, заети от пенсионери, трябва да се освободят за по-млади кадри. Министерствата на отбраната и на вътрешните работи, в които има най-много пенсионери, обаче се опънаха на съкращенията. Заради тях министерското постановление беше прието на вносител, за да се съгласува с двете министерства. "Законът не забранява ранно пенсиониралите се военнослужещи да получават и пенсия, и заплата в системата на Министерството на отбраната", заяви шефът на армейското ведомство Аню Ангелов. В Министерството на отбраната имало само шестима пенсионери държавни служители и 11 души на трудови договори. Десетки военни обаче оставали да работят, като си получават пенсията и отделно вземат пари от граждански договор. Справките на министерствата сочат минимален брой служители за пенсиониране. В земеделското ведомство са 24, в екоминистерството - едва 6. Регионалното ведомство пък съобщава за 19 служители в министерството и 39 в Пътната агенция.
Срещу уволнението на пенсионери се обявиха и синдикатите. Лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев дори обвини Дянков в раздвоение на мисълта. "Предложението на Дянков е незаконосъобразно, а и не решава нищо", заяви и шефът на КНСБ Пламен Димитров.
"Аз подкрепям политиката на вицепремиера Дянков, защото така повишаваме производителността. Ако българите искат да забогатеят, трябва да работят повече, включително и от държавната администрация", коментира пък строителният министър Росен Плевнелиев. Той разказа, как в началото на мандата съкратил 20% от Пътната агенция. После обаче дошли специалистите от Съвета за административна реформа и направили функционален анализ на звеното. По тяхна препоръка впоследствие били назначени нови 144 бройки.
Според доклада на Съвета за административна реформа през 2010 г. в заслужен отдих е трябвало да излязат 2314 служители. Те представляват 3,2% от общо 72 000 чиновници в администрацията. 61 на сто от тях обаче пожелали да продължат да работят. Докладът отчита прогресивно нарастване на пенсионерите в институциите, тъй като през 2008 г. работещите са били 38,6%, през 2009 г. - 47,8%.