Готвят нови области, Борисов безмълвен

Архив Варна

02-04-2011, 23:31

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Правителството обмисля три варианта за административна реформа,

стана ясно вчера в курорта Пампорово, пише "24 часа".

Един от тях е да се запази сегашното статукво, но с промяна на правомощията на областните управители, другият е намаляване на областите на 6 по шестте района за планиране. Третият вариант е запазване на 28 областни управители с много по-малък персонал, които да изпълняват основни ангажименти на несъществуващите 28 области, и създаването на 6-има големи областни управители, обясни министърът по усвояването на средствата от ЕС Томислав Дончев. Така щяла да се получи необходимата къса дистанция между този, който ползва парите, и този, който ги отпуска и подписва договорите.

Дончев подчерта, че решението за административната реформа няма да бъде взето на тъмно, като ще се обсъжда във всички формати и ще се съобразят с това, което искат гражданите.

В МС има работна група по заповед на премиера Борисов. Новото, което чули областните управители на срещата, е, че през май трябва да влезе в сила документ, чрез който те да получат по-големи контролни функции, след което реформата щяла да влезе в ход, съобщи областният управител на Смолян инж Стефан Стайков. "Изобщо се върви към преразглеждане на функцията на областния управител, доколкото всички сакатегорични,че в този си вид те не са най-ефективни", добави Стайков.

На срещата с областните управители за около половин час се появи и премиерът Борисов. Той бе безмълвен пред медиите. На въпрос какво е говорил пред областните управители премиерът отсече: "Те ще ви кажат!"

Общините са затънали с 26 млн. лв. заради некачествена работа по проекти. Това е размерът на финансовите корекции по около 130 договора, съобщи още Томислав Дончев.

Имало даже 3-4 общини от страната, при които финансовата санкция по проектите е близка до размера на целия бюджет на общината, каза министърът.

При над 80% от санкционираните договори причината са опорочени процедури по възлагане на обществените поръчки. При това огромната част от нарушенията се дължи на недостатъчен капацитет и неопитност на администрацията, а не толкова на зъл умисъл, заяви министърът.

Според него проблемът с финансовите санкции по проекти ще става все по-сериозен, а и имало стари проекти от 2008-2009 г., които не са приключили.