Брюксел настоява за по-големи глоби при еконарушения

Архив Варна

07-04-2011, 05:28

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Европейската комисия няма намерение да прекратява наказателните процедури срещу България за еконарушения в Рила и Пирин.

Това заявиха днес представители на ЕК на среща с български неправителствени организации по повод твърденията на сдружението "Граждани за Рила", че се готви спиране на процедурите, информира "Дневник".

Екипът инспектори пристигна в понеделник, за да направи проверка на място по две текущи наказателни процедури - за незаконно строителство в ски зоната над Банско в Пирин и над Паничище в Рила. "Ако решим да закрием процедура, винаги предупреждаваме жалбоподателите поне 4 седмици по-рано, за да имат време за възражения", посочи ръководителят на делегацията Жан-Франсоа Бракелан, шеф на правния отдел в Главна дирекция "Околна среда" на ЕК.

"Принципно можем да закрием процедура поради липса на доказателства за нарушение, но тя винаги може да бъде възобновена с постъпване на нова информация от неправителствени организации", подчерта шефът на отдел "Натура 2000" в комисията Щефан Лайнер.

Голям недостатък на българското природозащитно законодателство са малките санкции, несъответстващи на груби нарушения като непозволено строителство в защитените зони, отбеляза Бракелан. Той даде пример с лифта и ски пистите, изградени в Пирин от фирмата "Юлен", които са причина за наказателна процедура срещу България.

Компанията ги е построила в нарушение на дадените й разрешения от екоминистерството, за което обаче е била глобена с едва 2000 лв. "Това е шега", коментира Бракелан. Той съобщи, че България трябва да въведе в законодателството си европейската директива за престъпленията срещу природата, която изисква много по-високи санкции за нарушителите. Правителството е имало срок до края на миналата година да наложи новите правила, но все още не го е направило.

По повод наказателната процедура за Иракли, където през 2008 г. без нужните екооценки беше изсечена лонгозна гора по река Вая и беше издигната бетонна дига, представителите на Еврокомисията заявиха, че още няма решение как ще се реши проблемът. До момента правителството е информирало ЕК, че ще възстанови гората, залесявайки изсечения терен, но не е казвало дали дигата ще бъде премахната. Съоръжението беше построено, за да предпазва от наводнения близките парцели, където има няколко проекта за вилни селища.

"Нямаме за цел да пращаме нови и нови наказателни процедури в Европейския съд в Люксембург, целта ни е да решим всеки проблем, без да се стига до съд", каза Бракелан. Досега само една от наказателните процедури срещу България стигна до Люксембург - за боклука на София, който все още стои балиран на няколко "временни" площадки.