Атакуват ректора на ТУ - спрял парите за партийно финансиране

Архив Варна

09-04-2011, 14:49

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Жестока предизборна война се разрази в Техническия университет във Варна,

пише в последния си брой седмичникът "Торнадо". Поводът за антиакадемичната атака на "опозицията", загубила сигурни доходи от смяната на статуквото във ВУЗ-а, е наближаващият избор за нов ректор. Организатор на предизборната кампания е бившият директор "Строителство и поддръжка" Мирослав Минчев. Срещу него има подаден сигнал до прокуратурата за присвоени близо 300 хиляди лева. При дисциплинарното му уволнение миналата есен Минчев сам прави самопризнания за извършеното от него в писмено обяснение, поискано от ректора Овид Фархи след ревизията на Държавната финансова инспекция. Той описва как заявка за 7400 лева, одобрена от главния счетоводител, финансовия контрольор и помощник-ректора, изведнъж се оказва за 122 400 лева. Минчев първо дописал 95 хиляди лева към сбора, после решил, че това не е достатъчно и добавил двойка пред седмицата. Така сумата набъбнала 19 пъти.

Действията на Минчев са част от добре организирана и скъпа акция за връщане на старото ръководство на университета. Логиката на тези действия се крие в разследванията, водени от полицията и ДАНС срещу бившия помощник-ректор и приближените му. Първо там попадат договорите за отдаване под наем на 2 от 3-те общежития на университета във Варна.  

През 2004-та г. предишното ръководство подписва скандални 10-годишни договори за наем на блоковете 13 и 15. Това става с благословията на Валентин Церовски – по това време министър на регионалното развитие в кабинета на Сергей Станишев (МРРБ е принципал на публичната държавна собственост в Университета). Срещу ангажимента да ремонтират сградите наемателите получават правото да ги ползват като хотели през лятото. По-късно към договорите се появяват няколко анекса, кой от кой по-скандален – в общежитията се разрешават настаняването на медицинска клиника, целогодишна хотелска част на няколко от етажите, офиси. За да се стигне до  последното допълнително споразумение, с което на наемателя на блок 13 - фирмата „Инвестек“, са опростени дължимите наеми от близо 1 млн. лева.  То е подписано от помощник-ректора Димитър Димитракиев, въпреки че той няма нужните правомощия за това. Документът е бил укрит от Ректорския съвет, не е регистриран в деловодството. Сега със случая се занимава Икономическа полиция.

„Условията в 3-те блока са коренно различни. В стопанисвания от Университета блок 18 стаите изглеждат съвсем различно, след като там бяха направени сериозни ремонти - нова дограма, изолация, отопление. Наемът е 50 лева на месец, във всяка стая има електромер и водомер, който засича потребените от конкретния студент ток, студена и топла вода. В същото време в Студентския съвет са постъпили и фактури от студенти, плащали по 80 лева наем в блок 13, въпреки решението на ректорския съвет за 40 лева на месец. Студентите недоволстват и от условията на живот в блока, както и от факта, че тук няма електромери и водомери и те са принудени да плащат за консумативи дори и в месеците, когато не са били във Варна“, обяснява Диляна Петкова, председател на Студентския съвет.

В отдадения под наем блок 13 също е имало ремонт. Според фактурите – за над 1 млн. лева, според комисията, назначена от ректора Овид Фархи – козметичен, за не повече от 200 000.

Във Второ РПУ във Варна има многобройни сигнали за ставащото в блок 13 – продажба и употреба на наркотици, проституция, научи „Торнадо“. Опитът на новия ректорски съвет да прекрати договора за наем обаче (такова е и предписанието на Министерството на образованието) удря на камък. Проблемът е не толкова в неустойката, а в това, че докато траят съдебните дела фирмите-наемателки имат право да не настаняват студенти в общежитията. Затова сега Университетът е в непрекъсната финансова зависимост от наемателя на блок 13: ВУЗ-ът е принуден всеки месец да плаща  разходите за ток, вода, както и данъци и такса смет, тъй като наемателят редовно не изпълнява ангажиментите си за тези сметки и рискува да остави студентите на тъмно и студено.  В момента дългът на „Инвестек” за консумативи е за над 60 000 лв.

Фирма „Инвестек“ е известна като основен инвеститор и учредител на Европейския университет в Перник. "Инвестек" ЕООД, регистрирано във Варна с предмет на дейност управление и стопанисване на общежития, сгради и учебни заведения. Фирмата е еднолична собственост на "Милениа" ЕООД, то пък е собственост на "Юропа инвесторс инк", регистрирана на Вирджинските острови. Предишният собственик на "Милениа" също е фирма от офшорната зона - "Глоубъл Мениджмънт Венчърс Инк".

През 2006 г. „Инвестек“ е осъдена за неплатено ДДС.

Според информация на „Торнадо“  ДАНС е проверявала дейността на фирма, по повод договорите й за наем на общежития в Русе и Свищов. Резултатът от проверката вече е  в прокуратурата.

Други нарушения открива вътрешната проверка и в стола на университета, намиращ се в блок 18. 

„Тук преди са се хранили по 70-80 човека на ден, а днес - по 500. Причината: рязко се подобри качеството на храната и се намали цената й“, обяснява Диляна.

Тази промяна съвпада със смяната на директора на „Студентски столове и общежития“. След уволнение на 25% от служителите там първо спират кражбите. После е сменена и  фирмата, която  доставяла продуктите на цени по-високи от тези дори в съседния супермаркет. Оказва се, че обществена поръчка при предното ръководство на ТУ-Варна е спечелена в конкурс, в който с най-голяма тежест са били не цените и качеството на продуктите, а  бързина на доставката (40 минути за пресни яйца, например). Сериозни икономии са отчетени и след като е отрязана практиката столът да доставя храна за бившия помощник-ректор, както и готвачките да получават заплата за летните месеци от ТУ, а същевременно да работят в почивната станция на Министерски съвет в курорта „Св. св. Константин и Елена“, етаж от която се стопанисва от същия помощник-ректор Димитър Димитракиев.

Правителствената връзка на някогашните чорбаджии в ТУ не е само почивната станция. Университетът е получавал и здрава лепта от бюджетните излишъци на тройната коалиция. Те от своя страна са били разпределяни на едни и същи фирми за строителни и ремонтни работи с раздути харчове, от които пък са се връщали в съответната партийна каса.

„Предаването на парите ставаше в заведение на пътя Варна-Бургас. Взимаше ги местен бизнесмен, известен с връзките си с висшия ешелон на БСП. Негова работа беше да ги предаде нататък по веригата“, разказват запознати с  далаверата. Заедно с това кранче секва и издръжката на частните хотели, къщи за гости, образование в чужбина, за които трябва да плащат членовете на старото ръководство. Затова сега борбата за ректорския пост е въпрос на лично оцеляване и залог за осигуряване на средства за предстоящите избори.

Варненската прокуратура сега разследва дали онези  297 000 лева, които Минков се е опитал да преведе на ЕТ „Анонс – Ахмед Мехмедов” чрез фалшифициране на документ, не са част от схемата за партийно финансиране. След като плащането е осуетено, едноличният търговец завежда дело срещу ТУ за „неуредените плащания”, но жалбата му е отхвърлена от съда като неоснователна.

С предизборния скандал в ТУ се занимава и етичната комисия на ВУЗ-а, видя на официалния му сайт ВарнаУтре.бг:

"На 09.03.2011 г. стартира изборната кампания в ТУ – Варна. Недочакали дори началото  й „група  преподаватели” от университета започна да сипе клевети и откровени лъжи по адрес на Ректора  и  ръководния академичен състав. Появиха се и добре известните тълкуватели на законите  в Университета, чиито имена са обществена тайна.

Без да се спираме подробно на всички поднесени от „групата преподаватели” лъжливи твърдения, ще споменем, че по отношение на така наречените специални обекти на ТУ – Варна е налице докладна записка от инж. Митко Александров – Помощник Ректор, във връзка с взаимоотношения на фирми ЕТ”Анонс”, „Емина-7” ООД, „Екокомфорт” ООД, „К&Б строй” ООД и „Тих труд”ЕООД Шумен с  университета, която прилагаме.

Отделно бяха предоставени фактури и касови бонове за заплащане на извършените ремонти в споменатите „специални обекти”.

Лицата, изнасящи непрекъснато информация, скрити зад  абревиатурата „група преподаватели”, дори нямащи смелост да се подпишат със собствените си имена, използват съвременните средства за комуникация и петнят доброто име и авторитет на Университета за своите лични интереси.

Академичната общност на ТУ – Варна е добре запозната с измененията, които настъпиха в цялостната дейност на Университета и в неговата инфраструктура и няма  да се подаде на внушенията на група лица, чиято цел е да се компрометира изборният процес и да се домогнат до така желаните от тях властови позиции.

При съвременните информационни средства не е невъзможно да се открият авторите на тези публикации.

Считаме, че академичната общност добре знае за кои преподаватели от групата става въпрос.

Комисията по академична етика апелира към членовете на академичната общност да спазват установените норми на взаимоотношения и морал и при необходимост да използват форума на Общото събрание на ТУ – Варна да поставят своите въпроси".

„Специалните обекти“ са описани в анонимните сигнали до медиите. Според тях 3 от фирмите, наети  да правят ремонти в ТУ, са работили и в апартаментите на ректора, а той не им е платил.

Ректорът Овид Фархи е подал жалба срещу 3-те фирми, които твърдят, че той им е длъжник. В прокуратурата са депозирани и фактурите на негово име за монтираните дограми и климатици, както и касовите бележки, че е платил всичко до стотинка, научи още ВарнаУтре.бг.

Анонимни сигнали са предизвикали и няколко проверки на Държавната финансова инспекция в Техническия университет през последните 2 години. Актовете обаче един по един падат в съда. В прокуратурата може да бъде намерена и друга жалба на ТУ: за превишаване на правата от страна на длъжностни лица от ДФИ.

"Всичко ще стане ясно на изборите на 22 май. Не искам да  отговарям на тези недостойни писания. Тези хора паднаха много ниско. Те уронват престижа на Техническия университет, който е от малкото в страната със стабилно финансово състояние. Та ние 3 пъти вече увеличаваме заплатите на всички преподаватели и служители, благодарение на многобройните чуждестранни студенти, които обучаваме, и милионите, спечелени от проекти, и въпреки намалената държавна субсидия. Тук просто работим, а не плачем на държавата за пари". С тези думи  и като се позова на започналите разследвания по подадените в прокуратурата сигнали, доц. Фархи отказа коментар на разразилата се предизборна война в Техническия
университет.