Избрани Новини
България с най-свити военни разходи в Централна и Източна Европа
България е страната, която е намалила през 2010 г. с най-много военните си разходи в сравнение с всички страни в Централна и Източна Европа, сочи годишният доклад на Международния институт за изследване на мира (СИПРИ) в Стокхолм, цитиран от ДПА.
България е съкратила миналата година военните си разходи с 28%. Латвия е намалила своите с 26%, а Албания, Гърция, Унгария, Литва и Словакия - с по над 10%.
Най-големите съкращения на военните разходи в Европа са регистрирани именно в държави от централната и източната част на континента като тенденцията се обяснява с последиците от икономическата криза и недостига на финансови средства, който изпитват тези държави.
Доскоро издръжката на българската армия бе относително една от най-скъпите в НАТО, припомня Mediapool. Средствата, които се отделяха за въоръжените сили до 2009 година, нареждаха България в челните места на алианса по разходи за армията като процент от БВП. След като дълги години България отделяше между 2.8 и 2.2% от БВП, през 2009 година този процент падна до 1.86, а 2010 до около 1.4%.
В условията на криза обаче правителството на ГЕРБ за разлика от много други в Европа постави секторът сред малкото привилегировани в проектобюджета за следващата година. Така военното министерство ще получи със 100 млн. лева по-висок бюджет през 2011 г. МО разполага с общо 990.63 млн. лева, като 100 млн. от тях са за капиталови разходи. В миналогодишния бюджет това перо предвиждаше само около 7 млн. лева.
В България най-голямата част от парите за отбрана отива за заплати на раздутия личен състав. МО обаче обяви планове за съкращения през следващите години. Ръководството на министерството обаче обяви,ч е се надява на по-високи процент от БВП за отбрана, като определи в програмните си документи - 1.5%.
Темповете на увеличаване на военните разходи са се забавили в световен мащаб миналата година, отчита още Международният институт за изследване на мира, цитиран от ДПА и АФП. Според СИПРИ военните разходи, направени през 2010 г., възлизат общо на 1,6 трлн. долара - с 1,3% повече в сравнение с предходната 2009 г. За сравнение, средният темп на нарастване от 2001 г. е 5,1%.
САЩ са забавили чувствително увеличаването на военните си разходи през 2010 г. Те са регистрирали миналата година растеж от 2,8% при средно 7,4% през периода 2001-2009 г. Страната обаче е похарчила през 2010 г. за военни нужди колосалната сума от 698 млрд. долара - 43% от общите световни разходи в тази област. Това е шест пъти повече от втората страна в класацията - Китай, със 119 млрд. долара, уточнява БТА. Франция си поделя третото място с Великобритания, с по 59 млрд. долара, въпреки че е съкратила своите разходи с цели 8%. Десетката на страните, даващи най-много пари за военни нужди в света, се допълва от Русия, Япония, Саудитска Арабия, Германия, Индия и Италия.
Латинска Америка е регионът, където миналата година е било регистрирано най-голямо нарастване на темповете на увеличаване на военните разходи - 5,8%, „въпреки липсата на реални военни заплахи за повечето държави”, отчита СИПРИ. Институтът обяснява този факт с икономическия растеж на Латинска Америка, като регионалната сила Бразилия, например, има амбицията да модернизира своите въоръжени сили, „за да разпростре влиянието си отвъд Южна Америка”.
Топ Новини