Заводът за боклук започва работа

Мисия Варна

13-04-2011, 13:55

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Пробни пускания на завода за преработка на отпадъци край село Езерово започват следващата седмица.

Това съобщи днес председателят на общинската финансова комисия Янко Станев.

Заводът в Езерово ще използва технология за механично-биологично третиране (МБТ) на боклука. Съоръжението е с капацитет от 140 хиляди тона отпадъци годишно. Приетият боклук ще бъде разделян ръчно и автоматизирано на няколко компонента, които впоследствие ще бъдат рециклирани - хартия, картон, полиестер, РЕТ и полимери, цветни метали, черни метали, стъкло.

Отпадъците на Варна ще бъдат извозвани до завода. След преработката им там ще излизат около 30% от боклуците и те ще отиват на сметището във Въглен, каза Станев.

В момента Варна и Аксаково изграждат в района на сметището допълнителна клетка от около 30 дка, която да поеме боклука на двете общини до изграждането на регионално депо, което да обслужва Варна, Аксаково и Белослав.

Общата сума на средствата, които ще бъдат инвестирани в регионалното сметище, е около 50 млн. лева с всички съоръжения. Заводът в Езерово струва над 40 млн. лева. Около 100 млн. лева е инвестицията за екологичната защита на Варна, допълни Янко Станев.

Изпълнението на проекта по оперативна програма „Околна среда” за строителството на регионалното депо върви по график. Сега предстои да се изготви подробен устройствен план. Следващата процедура, която е трудоемка и минава през Министерски съвет, е отчуждаването на част от земите, обясни Станев.

През февруари бюджетната комисия реши общината да отпусне близо 286 000 евро за купуване на земята, върху която ще се изгради регионалната система за управление на отпадъците за общините Варна, Аксаково и Белослав. Средствата са за отчуждаване на 282 дка земя. На по-късен етап парите ще бъдат възстановени на общината от оперативна програма „Околна среда”.

Общият размер на средствата, предвидени в проекта за отчуждителни мероприятия, е 310 хил. евро. Белослав трябва да задели 9 300 евро, а Аксаково – близо 15 хил. евро.

Инсталацията трябваше да бъде готова още през лятото на 2009 г., но  заради свлачищни процеси, по-голяма денивелация и други проблеми, пусковият срок на два пъти беше удължаван.

Според Янко Станев, бунището ще служи на трите общини поне до 2030-2035 г.