Габрово е най-добрият град за бизнес

Новините

14-04-2011, 09:35

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Най-добрият град за правене на бизнес в Българя е Габрово, сочи индексът "Местни условия за бизнес" на Институтът за пазарна икономика, направен съвместно с институт "Отворено общество", цитиран от Дневник.

Критериите, по които се съревновата 28-те областни градове, са размера на местните данъци и такси, работата на администрацията и икономическата активност. Индексът за условията за бизнес се прави за втори път, като предишната класация беше през 2009 г.

Габрово е начело в класацията заради сравнително ниските местни данъци и такси и ефективните административни услуги, пише в доклада. Въпреки това обаче градът не е начело по нито един от индикаторите, но попада на челните места. Единствената проблемна сфера според анкетираните фирми е корупцията в местната власт, по който градът се класира на 24-то място от общо 28.

След Габрово се нареждат Сливен и Русе, а в първата десетица са още Враца, Ботевград, Добрич, Стара Загора, Монтана, Бургас и Варна. На 11 и 12 място са Пловдив и София. На дъното на подреждането с най-лоши условия за бизнес е Кърджали. "По девет от десетте показатели представянето на града е крайно незадоволително – възприятието за корупцията в местната власт нарежда града на последното място, а ниската заетост – на 27-о в класацията", смятат авторите на изследването. Проблем за Кърджали е и образованието на заетите и ниските заплати. Единственият добър резултат за града е при размера на местните данъци и такси.

На дъното на класацията са още Силистра и Видин. В последните десет попадат и Хасково, Кюстендил, Плевен, Благоевград, Смолян, Шумен и Велико Търново.

Дори и първенците в класацията нямат добри резултати по всеки един от индикаторите, а по-лошите условия за бизнеса предопределят по-задните места в класацията. Това показва, че местната власт е изправена пред редица предизвикателства и все още има много сфери, в които е нужна оптимизация", пише в доклада.

Високите местни данъци и такси, както и трудностите, които бизнесът среща при работата си с администрацията и възприятието за разпространена корупция, са сред причините за задните места на големите градове. Така например, София, която е на 14-о място в общата класация, е първенец по четирите индикатора, изследващи икономиката, но се класира на доста задни позиции по останалите шест. "Точно това, което е в правомощията на местната администрация всъщност се оказва проблем за нея и сякаш тя няма голям принос с целенaсочени усилия в привличането на инвеститори, а по-скоро се "възползва" умело от факта, че е столица. Подобно е положението и с другите големи градове", смятат анализаторите.