За приликите и различията между поколенията – в „Галерията на Ева“

Варна Лайф

14-04-2011, 15:41

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Тази вечер в „Галерията на Ева” (ул. „Македония” 25) от 18.00 ч. творческите енергии, идващи от древнопрестолния Велико Търново, ще се преплетат в живописта на 4-ма артисти.

Всеки от тях: Цветан Колев, Йордан Парушев, Красимир Русев и Даниел Димитров се е постарал естетически да провокира със свежо настроение, цветни мисли и поетичност във формата на своите изображения. И ако между доайена по опит (Цветан Колев) и най-младия художник (Даниел Димитров) разликата в годините е над 30, то между всеки от тях съществува нещо общо: любовта към четката, любопитството към света и неговите силуети, общото образователно начало (Даниел Димитров е възпитаник на другите трима изявени творци), както и възможността да обективират фантазиите си чрез средствата на колажа и живописта.

За ценителите на този тип изразност е важно да запомнят и пространството, защото „Галерията на Ева” има всички шансове да се превърне в притегателен остров на артистични дръзновения. Именно тук интериорът и вътрешният дизайн са в хармонично съотношение, а всеки посетител е сякаш попаднал в едно спокойно кътче –мечта. За по-малко от 6 месеца (галерията прави своя прощъпулник през декември 2010), Ева Стоянова и нейният амбициозен екип са подарили на варненската публика невероятни срещи с творбите на: Ванко Урумов, Милко Божков, Явор Цанев, Георги Лечев, Светлин Ненов, Мария Чакърова, Стефан Кулев, Михаил Лалов, Венелин Иванов, Светла Косева, Милен Маринов, Албена Коева, Кина Петрова, Радко Мурзов и др.

В неделя (17 април) от 17.00 ч. „Галерията на Ева” кани всички ценители на поезията. В това пространство в рамките на 4-тото издание на уикенда за съвременно изкуство ще бъде представена варненската поетеса Теа Денолюбова и нейната стихосбирка „Сложи ме на пауза”. Теа бе една от номинираните през 2011 за наградата на Фондация „Стоян Камбарев”. Тя е само на 17 години, но пише с онази зрялост и мъдрост, неприсъща на  някои т.нар. утвърдени поети. За екстремното и екзотично визуализиране на творчеството на Теа, грижата се пада на Елица Матеева (театрален критик и режисьор).