Стоимен Стоилов събра рисунки, акварели и колажи в уникално библиофилско издание

Варна Лайф

14-04-2011, 20:30

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Колекция от най-добрите си произведения приготви за най-големите си почитатели художникът Стоимен Стоилов.

В луксозната папка той е събрал 28 литоофсетни отпечатъци на свои рисунки, акварели и колажи. Всички копия са върху върху италианска хартия - Енгър, и носят оригиналния подпис на твореца. Във всяка от 100 кутии има и по една оригинална рисунка с туш на Стоимен Стоилов.

"Изданието създава една пълна представа за моята работа. Колекционерите обикновено купуват 1-2 творби, а с тези отпечатаци те ще знаят повече за моите търсения", обясни Стоимен Стоилов. Според продуцента на луксозно библиофилско издание - варненския арх. Венелин Жечев, зам.-кмет на Варна, общият им труд е нещо като курбан за здраве. Двамата са приятели от над 30 години: Жечев е единственият варненец с портрет, рисуван от Стоимен Стоилов. Миналото лято и двамата по едно ми също време имали сериозни здравословни проблеми. После заедно пътували до Франция и в Амбоаз, в замъка, където се смята, че е погребан Леонардо да Винчи, се преклонили пред гения му - този път концетриран в колекция от рисунки. Тогава избистрили идеята за изданието.

Произведенията в литоофсетната колекция са от от цикъла по култовото произведение "Кармина бурана", комбинирани със сериите "Пътуващ театър", "Хора и животни", "Актьори", "Риби".

Тиражът на изданието е 100 броя, а цената му е 1500 лева. По-голямата част от колециите ще остане във Варна, около 40 броя ще отпътуват за София, евентуално и за Пловдив.

Три задачи си е поставил за следващите 2 години Стоимен Стоилов: да нарисува цикъл от графики, посветени на зачестилите археологически находки в България напоследък. Рисунките, които сега навърля като подготовка за графичните произведения, са посветени на древните траки. През 2012 година Стоимен Стоилов се надява най-сетне да направи изложба в София - акварели и маслени картини, изкупувани от колекционери от Австрия, където живее художникът, и други европейски държави, още преди да ги представи пред публика.

Освен това Стоилов не спира да твори "за удоволствие" своите "малки картини", които е поставил под мотото: "да не губим спонтанността, защото иначе много ще се изморим".