Българската криза и магьосниците

Архив Варна

16-04-2011, 01:44

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

За България развитието на сива икономика в условията на криза има значително по-голяма тежест,

в сравнение с големите развити икономики като тези например на САЩ, Япония и Германия. Това пише в анализ за "24 часа" Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията.

В тези страни безработицата е безработица, лошите кредите са си лоши, бюджетният дефицит си е дефицит и какво трябва да се очаква, е описано в учебниците.

При нас безработицата се оказва, че не е това, което изглежда, защото хем има скрито заети, хем има нерегистрирани.

Лошите дългове не са точно лоши, защото банките предпочитат да не ги наричат такива, и т.н.

Причината е, че много от баналните икономически закони не работят в това, което някак си единодушно наричаме сива икономика.

Колко е голяма тази "магическа зона", като че ли никой не знае, но числата се движат между 20% според нашата статистика и достигат до 35% от БВП при някои чужди наблюдатели. Това, което е безспорно обаче, е, че много от процесите по време на кризисни периоди, като заетост, потребление, емиграция, остават скрити за традиционната статистика.

Последицата е, че реалните тенденции остават нерегистрирани, съответно възможностите за вземане на рационални решения както от българския бизнес, така и от чуждия, са ограничени.

Данните от новото проучване на Центъра за изследване на демокрация показват какво се случва (или по-точно какво не се случва) именно в последните кризисни години 2009-2010 г.,какви са промените спрямо периода на икономически растеж от 2002-2008 г. Със сигурност може да се каже, че няма повтаряне на ситуацията от 1996-1997 г., когато над 50% от икономиката стана сива и се доларизира.

Като цяло има известно увеличение на сивата икономика според бизнеса и свиване на наемането "на черно" според населението.

Най-общо данните показват две противоположни тенденции - от една страна, е усилието на държавата да увеличи своите приходи, които са се свили поради спада в икономиката. И съответно и бизнесът, и населението констатират повече проверки. От друга страна - стратегията на бизнеса да намали разходите си, включително чрез преместване на част от дейностите си в сенчестата зона. Резултатите от проучването показват, че като че ли няма ясен “победител”.

В отделни индустрии бизнесът успешно е успял да стане "по-сив", свил е разходите, като направил белите си работни места сиви, "изпарил" е част от оборота си и т.н.

В други сектори, като този на акцизите на алкохол, горива, “нощната” индустрия държавата успя да изстисква повече, отколкото традиционно й се даваше.

Основният проблем обаче е, че както в началото на кризата, така и в настоящия момент сивият слой продължава да крие какво се случва в стопанството на страната. Новите наети или уволнени минават първо през сивия сектор, по-големите или по-малките продажби отново не се обявяват. И съответно дали икономиката стагнира, расте, или се свива, знаят само магьосниците.