Избрани Новини
Заради кризата: Бум на монахини
Все повече българи слагат расо,
пише "Стандарт". Заради кризата и тежкия живот у нас с 5% са скочили пожелалите да избягат от светския живот и да се отдадат на Бога в манастирите само от началото на годината, отчетоха от Българската православна църква. Кандидат-послушниците са повече жени, отколкото мъже, поясниха още оттам. Причините нашенците да хукнат обратно по манастирите са най-вече психологически, разсъждават свещеници. Уморени от престъпността и бедността хора масово търсели уединение в светите обители. Голяма част от дамите, решили да станат Христови невести, пък се подстригвали след голямо любовно разочарование. Други пък търсели утеха в Господ от семейни конфликти или мъж насилник.
Макар и по-рядко, част от манастирските братя и сестри решавали да се откажат от светския живот и по финансови съображения. В светите обители облеклите расото получават безплатно легло и храна, като в замяна отглеждат животни или се грижат за зеленчукови градини. По манастирите допълват бюджета и като продават свещи, икони, молитвеници или сувенири на посещаващите ги миряни. Само големите манастири обаче могат да разчитат на това, в някои малки с месеци не стъпват хора, разказаха още свещенослужители.
И "професията" на монах обаче има своите проблеми, алармира Негово светейшество патриарх Максим премиера Бойко Борисов по време на среща в Синодалната палата. Причината е, че никой не внася здравни или социални осигуровки на монасите. Макар че въпросът с пенсията не стои заради доживотната служба пред Бог - в случай че те се разболеят, монасите не могат да разчитат на медицинска помощ или на прием в болница, пояснил е патриархът пред Борисов. Премиерът от своя страна е наредил работа по казуса спешно да започне експертна група. Наистина замонашените у нас са около 200, но с този ръст нищо чудно с проблема да се сблъскват и повече нашенци. Въпросът е принципен, заявиха по казуса от църквата. Една от идеите, които в работната група ще обсъждат, е по-богатите епархии да събират пари в специализиран фонд, който при нужда да се ползва за лечението на манастирските братя и сестри.