"Петрол" и "Литекс" отнесоха глоба за саботаж на проверката за картел

Архив Варна

16-04-2011, 01:54

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Две фирми - "Петрол" и "Литекс", отнесоха солени глоби за саботаж на разследването за картел при горивата,

пише "Сега". Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) им наложи санкции съответно от 12 000 лв. и от 12 343 лв., тъй като не са предоставили исканата информация до крайния срок 25 март. На "Литекс" е било изпратено напомнително писмо на 13 април, това обаче не е помогнало. От "Петрол" пък са настояли за удължаване на срока, но фирмата не е спазила и него.

"Имахме устна договорка с експертите на КЗК да им предоставим всички данни за пазара на нашите горива днес (вчера - бел. ред.) до края на деня, документите дори вече са занесени във ведомството, но изненадващо към 11 часа научихме, че сме глобени. От КЗК казаха, че можем да обжалваме и ние ще го направим", обясни пред "Сега" Иван Костадинов, член на УС на "Петрол". Той оправда закъснението с това, че "Петрол" има най-много обекти и събирането на информацията отнема време, а първият срок за предоставянето на данните бил само 3 дни.

Превозвачи пък обявиха единодушно пред "Сега", че мерките на кабинета срещу високите цени на горивата са били безсмислени. "Няма никакви реални резултати, затова ние започнахме да зареждаме камионите си с дизел от Словения, където цените са по-ниски от тези у нас", заяви зам.-шефът на Националното сдружение на българските превозвачи Красимир Лалов. Проверка на "Сега" показа, че дизелът в Словения вчера се предлагаше за 1.23 евро, а у нас - за 1.25 евро. Традиционно дизелът е по-евтин в Люксембург, Кипър, Литва.

Енергийни експерти пък коментираха, че единственият печеливш от мораториума върху горивата е "ЛУКойл", който на два пъти повишил цените на едро. А това принудило и преките конкуренти на рафинерията да го направят, което довело до пренасочване на клиенти към "ЛУКойл" заради по-ниските стойности на дребно. На всички други бензиностанции горивата са поскъпнали с по 2 ст. Наред с това рафинерията държи 70% от пазара на едро, където няма замразяване на цените. След 24 април, когато изтича едномесечният мораториум, групата от протестиращи в интернет очакват изригване в цените на горивата.