Скъпата храна влече отново криза

Архив Варна

18-04-2011, 04:41

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Светът е заплашен от нова криза заради скъпите храни, които надуват инфлацията и обричат на мизерия десетки милиони души.

За това предупреди във Вашингтон президентът на Световната банка Робърт Зелик след среща с ръководството на Международния валутен фонд, информира "Труд". Високите цени на петрола и конфликтът в Близкия изток също пречат за възстановяването на икономиката.

България може да спечели от износа на храни, коментира в Ямбол финансовият министър Симеон Дянков, който е бивш служител на Световната банка.

Скъпите храни вещаят нова икономическа криза

Светът е на ръба на криза заради високите цени на храните, заяви във Вашингтон, САЩ, президентът на Световната банка Робърт Зелик, предаде Би Би Си. Финансистът отправи предупреждението по време на реч, с която закри срещата на Световната банка и Международния валутен фонд. Според Зелик поради скока на цените на храните през последната година над 44 млн. души по целия свят са изпаднали в бедност. Покачване на индекса на храните с още 10% ще изпрати в нищетата нови 10 млн. души, каза Зелик.

Индексът на храните на Организацията за прехрана и земеделие към ООН (ФАО) се увеличи с 25% за последната година, като достигна своя рекорд през февруари.

“Икономическият ръст забавя темпа си и въпросът сега е дали е достатъчен да намали безработицата в развитите държави. В развиващите се страни инфлацията нараства и това може да доведе до прегряване на икономиките или балон с цените на активите”, предупреждава Зелик.

Риск за глобалната икономика е и конфликтът в Близкия изток, съобщи в становище Световната банка. Институцията е пресметнала, че ако поскъпването на петрола продължи, то ще забави световния растеж с 0,3-1,2 процентни пункта през 2011 г. и 2012 г.

По същото време в столицата на САЩ се проведе и среща на финансовите министри на страните от Г-20. На нея беше постигнато споразумение държавите, които произвеждат над 5% от брутния вътрешен продукт на Г-20, да бъдат подлагани на мониторинг за дисбаланси в икономиките им с цел избягване на нова глобална криза.