БСП обещава на едро в социалната сфера в проект за управление

Новините

18-04-2011, 12:56

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Бедността се разширява неимоверно и е утопия, че правителството на ГЕРБ за три години ще направи България средноевропейска държава, в това число и по доходи, както м.г. се ангажира министър-председателят, обяви лидерът на БСП Сергей Станишев на публичното обсъждане на управленския проект на левицата в социалната сфера.

Станишев критикува пакта „Евро плюс” .“Идеята за пакта “Евро плюс”, формулирана от Франция и Германия, засяга основни принципи на европейската социална държава. Защото се смята, че финансовата стабилност и орязването на разходи ще реши проблема с конкурентноспособността на ЕС. Това виждане не се споделя нито от европейските социалдемократи, нито от българските социалисти. Ние смятаме, че това е една много опасна тенденция за подмяна на същността на ЕС.

Освен общ пазар, освен съюз на народи, които споделят демократични ценности, социалният характер на ЕС за нас е водещ. А сега започва да доминира и то по много странен начин тезата, че социалната държава е прекалено скъпа и трябва да бъде направена по-евтина. Само че Европа никога няма да бъде конкурентна с цените на труда в Китай или в Тайланд, това не е пътят за успешното развитие на Европа. Същото се отнася за България”, каза още Станишев. Заслуга на БСП е, че в Конституцията е отбелязано, че сме социална държава, напомни той.

Червените обещават при управлението си да създадат повече от 200 хил. нови работни места и да намалят безработицата до под 8 %. Особено внимание в проекта е обърнато на пенсионерите и на “забравените” хора над 50-годишна възраст. Предвиждат се финансови стимули на работодатели, които наемат възрастни работници, както и създаване на защитени работни места, като се осигурява субсидирана заетост за хората от типа “50 +”. “Ние трябва да изберем – увеличаване на стаж и възраст за пенсиониране или увеличаване на осигуровките, респективно на заплатите”, обяви Драгомир Стойнев, който е председател на Социалната комисия в парламента и в партията. Изборът на БСП е в ръст на максималния осигурителен доход, а оттам ще скочи и максималната пенсия. Плавно ще се увеличава тежестта на всяка година осигурителен стаж при придобиване право на пенсия. Най-голямата екстра е ежегодно осъвременяване на пенсиите на 1 януари, както и падане на тавана за пенсиите.

Сред предвидените мерки за младите са инициативи за осигуряване на първа работа, подкрепени със средства от национално и европейско финансиране, мерки за стажуване и чиракуване и периодични трудови борси. Андрей Вълчев от Младежкото обединение на БСП предупреди, че в някои селски райони безработицата сред младежта е между 50 и 100 %. Драгомир Стойнев обеща, че БСП ще подготви друг управленски проект – за справяне с демографския проблем, където ще се засегнат въпросите за семейството и децата. Иначе показа, че е наясно с тежката ситуация: “Всеки четвърти млад човек е без работа, а това означава, че е излишен. Изходът е или да емигрира, или да стане престъпник”.

Стойнев и Корнелия Нинова увериха, че изпълнението на всички мерки е финансово обезпечено. То възлиза на около 500 млн. лв. годишно. Някои от участниците в дискусията обаче се усъмниха във верността на изчисленията, защото 500-600 млн. лв. излиза само увеличението с по 20 лв. отгоре на всяка пенсия.

Социологът Михаил Мирчев поиска повече радикализъм и по-ясни формулировки в проекта. Само така ще има повече за чуваемост за нашите идеи, аргументира се той. Георги Пирински пък пожела “по-голяма степен на тревога”. Не ставало ясно колко тежко ще се реализират управленските мерки. „Политиката, която сега се следва, е закопаваща”, подчерта той, а само “БСП е политическата сила, която може да окаже съпротива на нагона за финансов фундаментализъм”. Пирински обаче добави, че от тона на дискусията не чувствал кълновете на тази енергия. В дебата не се включиха представители на синдикатите.