Избрани Новини
Държавата плаща обезщетение на синода на Инокентий
На алтернативния синод на Българската православна църква, ръководен от митрополит Инокентий, ще бъде изплатено обезщетение в размер на 50 000 евро.
Така на практика българската държава ще изпълни решението на Съда за правата на човека в Страсбург по спора между двата синода, което е в полза на алтернативния синод. Очаква се кабинетът да вземе решение за плащането на сумата на утрешното си заседание, съобщи пресслужбата на Министерския съвет.
Искът на хората на Инокентий беше за близо 700 млн. евро. Те настояваха да им бъде възстановена собствеността на 107 църкви и манастири. Позицията на правителството беше, че през 1992 г. алтернативният синод незаконно е окупирал църкви, които не са негова собственост.
Съдът за правата на човека се произнесе в началото на 2009-а г.с решение, в което даде три месеца на държавата и синода на Инокентий да се разберат за собствеността на спорните 107 имота. Тогава съдът постанови, че България е нарушила свободата на вероизповедание, като е определила със закон патриарх Максим за ръководител на БПЦ и даде срок от три месеца. До споразумение обаче не се стигна и през септември 2010 г. магистратите в Страсбург определиха размера на компенсацията.
На утрешното си заседание правителството ще одобри и плащането на над 31 хил. евро обезщетения по други шест дела, по които държавата е осъдена в Страсбург. Пет от тях са заради нарушаването на правото на съдебен процес в разумен срок и на ефективна защита.