Избрани Новини
Студенти от ТУ събираха автографи от космонавти вместо от професори
Студенти от Техническия университет днес извиха опашка за подписи.
Този път обаче автографите не бяха от професори, заверяващи семестъра, а от тримата космонавти, пристигнали за среща с академичната общност. Бъдещи инженерки на по 20-ина години с ярък грим, тесни дънки и изрязани блузки се блъскаха за брошури, посветени на празника на авиацията, върху които да получат заветния параф от руския космонавт Юрий Гидзенко и българските му колеги Александър Александров и Красимир Стоянов.
Особено популярен беше Александър Александров, който ги спечели с няколко нетрадиционни откровения за професията си: „Едно време ни обвиняваха, че с подготовката на български космонавти харчим пари за глупости. Трябва да знаете, че това не е така, защото космосът може да е изключително полезен за земния живот. От там лесно могат да бъдат видени зараждащи се пожари, да се прогнозира развитието на реколтата, като се наблюдава състоянието на посевите, популацията на гризачите и наличието на плевели. Една държава, която не може да печели от полезни изкопаеми и високи технологии, трябва да се развива в областта на космонавтиката“, категоричен беше Александров.
„Космическата“ делегация посети Техническия университет, за да сподели с преподаватели и студенти емоцията от честването на 50-годишнината от първия полет на човек в Космоса. Звездните мъже засадиха дръвче в парка на Университета.
В аулата на Машинния факултет гостите бяха посрещнати с хляб и сол и с „най-космическата“ българска песен „Излеел е Делю хайдутин“.
"В моето детство всички момчета ги кръщаваха Юрий. Благодаря ви, че и вие не сте забравили нашия Гагарин", каза Юрий Гизденко и заедно с цялата зала запя посветената в първия космонавт популчрна песен "Земля в илюминаторе".
„Аз съм скучен човек, човек на точните науки, израснал в семейство на инженери, но на 12 април 1961 г., бях на 11 тогава, написах стихотворение. Първото и последното в живота ми“, разказа ректорът Овид Фархи. Не по-малко вдъхновено той представи пред четвъртия член на делегацията - руския учен от Центъра за космически изследвания Вячеслав Родин, изложбата на художника-фантаст Стефан Лефтеров, приживе – преподавател в ТУ.