Кабинетът "Станишев" скрил сериозна авария в АЕЦ "Козлодуй" през 2006 г.

Архив Варна

27-04-2011, 06:46

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Българското общество е държано в пълно неведение за сериозна техническа неизправност в АЕЦ "Козлодуй", която се прояви при аварийно изключване на реактора вследствие на спирането на една от охлаждащите помпи на 1 март 2006 г.

Това пише в дипломатически доклад на американския посланик Джон Байърли от 19 май 2006 г., предоставен от Wikileaks и публикуван в сайта "Биволъ", съобщава "Сега".

Този инцидент демонстрира нежеланието на българските власти за пълна прозрачност по проблеми, свързани със стария им атомен реактор, пише в грамата на посланика. Макар че Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) окачестви инцидента като относително малък, българското правителство не отрони и дума за това какво точно се е случило в централата, се казва в документа.

Техническото обяснение за инцидента беше дадено на специална пресконференция на АЕЦ "Козлодуй" в началото на май 2006 г. Според него приводните механизми на поглътителите са се слепили от дългото бездействие, продължило 197 дни заради "безаварийна работа на реактора". Решено е те да бъдат проверявани периодично чрез ръчно активиране, за да се избегнат нови слепвания. Към руската фирма производител на оборудването "Хидропрес" бяха отправени и финансови претенции за неустойки.

Обяснението с дългата "безаварийност" води обаче до парадокс за сигурността на аварийната система на реактора. Ако инцидентът се беше случил няколко месеца по-късно, най-вероятно още по-голям брой механизми щяха да са блокирали и ситуацията би могла да излезе от контрол - посочват експертни източници на посолството, цитирани в доклада.

Освен техническа неизправност е имало и намеса на човешкия фактор. Управата на централата е оставила реактора да работи 6 часа, след като е констатиран дефектът, което е "ясно нарушение на указанията за безопасност", пише още в грамата.

Там се припомня, че за случилото се става известно след публикация на "Шпигел", цитираща ядрения експерт Георги Касчиев. Той разкри, че не са сработили механизмите за спускане на 22 от 61 контролни пръти - поглътители, които трябва аварийно да заглушат реактора. "Централната система за сигурност не се е задействала", каза тогава Касчиев, като сравни инцидента с това да се кара автомобил на пълна мощност без спирачки. Посланик Байърли посочва, че без съмнение поведението на българското правителство отразява тревогите му, свързани с присъединяването към ЕС и недоволството за затварянето на първите четири блока в "Козлодуй" като част от условията за членство.

РЕАКЦИЯ

Първоначално ръководството на АЕЦ и контролиращата го Агенцията за ядрено регулиране отричаха в хор сериозността на инцидента, оценен от тях със степен "нула" по скалата на INES. Шефът на АЯР Сергей Цочев определи публикациите в западния печат като "преувеличения" в навечерието на 20-годишнината от катастрофата в Чернобил. Касчиев беше обвинен от министъра Румен Овчаров, че "прави всичко възможно, за да дискредитира българския енергиен сектор и цялата страна".