Датски евродепутати се обявиха за отлагане присъединяването ни към Шенген

Архив Варна

28-04-2011, 10:49

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Датски евродепутати от всички политически групи обявиха, че правителството им трябва да подкрепи Франция и Германия и да не допуска преждевременно приемане на България и Румъния в Шенгенското пространство,

съобщи Mediapool, като се позова на информация от БНР. В писмо до премиера на Дания те заявяват, че двете страни не трябва да бъдат приети в "Шенген" докато имат проблеми с корупцията и организираната престъпност.

Досега България се ползва с подкрепа в Европейския парламент, но по-рано тази седмица Йенс Роде заедно с други двама либерали - Александер Алваро (Германия) и Ян Мюлдер (Холандия) - поискаха да няма обвързване с конкретни срокове за приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство.

Датските евродепутати също посочват, че не трябва да бъде поеман ангажимент за конкретен срок, в който двете страни да бъдат приети в "Шенген". Прави впечатление, че зад призива стои и евродепутат от ЕНП, на която българското правителство много разчита да окаже влияние на Германия и Франция да променят позициите си срещу приемането на София.

Управляващите партии и във Франция, и в Германия са членове на ЕНП, която вече обяви, че не приема допълнителни условия пред членството на двете страни извън изпълнението на техническите критерии.

България и Румъния вече изпълниха техническите критерии за членство в "Шенген", но Франция, Германия и други страни се обявиха за отлагане на присъединяването и обявиха, че очакват напредък в борбата с организираната престъпност и корупцията, а решението за присъединяване се взима с пълен консенсус от всички страни членки.

Евродепутатът Йенс Роде коментира още, че предвид искането за реформи на договора от Шенген е по-правилно да се изясни този въпрос преди приемането на двете страни.

В същото време румънските власти също като българските остават оптимисти за приемане до края на годината.
Италия и Франция официално поискаха преразглеждане на Шенгенското споразумение заради потока на емигранти от Северна Африка и създалото се напрежение между двете страни. В италиански медии обаче излязоха коментари, че искането за промени в договора са мотивирани и от предстоящото присъединяване на България и Румъния.

Политическото решение за присъединяването на двете страни може да бъде взето на Европейския съвет най-рано през юни. Все още не се знае обаче дали ще бъде вкарана подобна точка в дневния му ред. Практиката е предложенията да се правят, след като вече има осигурено съгласие.

Унгарският премиер Виктор Орбан, чиято страна е ротационен председател на ЕС, заяви наскоро, че няма никаква политическа подкрепа в ЕС за членството.