Избрани Новини
Щатският долар падна до тригодишно дъно
Американският долар регистрира спад за шести пореден ден, като доларовият индекс достигна най-ниското си ниво от юли 2008 година досега, пише "Монитор".
Това предизвика интерес към инвестициите в суровини и изведе благородните метали до нови рекордни цени, съобщава Reuters.
Доларовият индекс отстъпи с 0,6 на сто до 73,11 пункта. По време на търговията обаче бе достигнато най-ниското ниво от юли 2008 година – 72,87 пункта. Историческото дъно на показателя е при 70,698 пункта и датира от март 2008 година.
На кешовия пазар у нас зелените пари се котираха на нива от 1,31 лв. за долар при курс купува и 1,32 лв. при продава. На българския междубанков пазар вчера щатският долар бе оценен на 1,315 лв.
Обещанието на Федералния резерв да поддържа лихвите на настоящото практически нулево ниво доведе до пропадане на стойността на долара и до поредната надпревара при суровините.
Цената на търговските стоки се определя в долари и купувачите от страни с валути, различни от долар, са облагодетелствани. Ръстът в търсенето движи автоматично цените нагоре, петролът сорт „Брент” се качи до 125.50 долара за барел, а лекият суров WTI до 113.28 долара за барел.
При металите ръстът е по-осезателен и най-вече при среброто. Белият метал се покачи с 5.64% до 48.58 долара за тройунция, а златото добави 0.8%. В случая на златото това се равнява на почти 12 долара, до актуалната цена 1529 долара за тройунция. Медта се качва с 1.4%.
Междувременно председателят на ФЕД Бен Бернанке обяви, че в общи линии сегашната политика му допада и няма намерение да предприема никакви резки ходове – нито срещу нарастващата инфлация, нито срещу спадащия растеж, коментира MarketWatch. Въпреки че Бернанке и министърът на финансите на САЩ Тим Гайтнър говореха за силен долар през тази седмица, обезценяването на валутата е мръсната малка тайна на централните банкери смята Винсънт Райнхарт, който е бивш директор на подразделението по Парични въпроси на ФЕД. "Те нямат нищо против известно обезценяване на валутата. Трикът е да се получи известно обезценяване, но немного голямо."
"Принцип в политиката на Федералния резерв е да вдигне инфлацията да създадат повече долари, така че инфлацията да не пада повече, това е свързано с обезценяване на валутата," обяснява Райнхарт. Освен да поддържа стабилността на цените, ФЕД има задачата да се справи и с безработицата. Поради тази причина според Райнхарт на ФЕД „няма да им пука особено много за долара, докато не видят, че инфлацията нараства прекалено много или очакванията за инфлация започват да се покачват, а досега подобни неща не се случват".