СОПА и приятели: Нашите съветници ще защитават гражданския интерес

Архив Варна

02-05-2011, 21:38

Снимка:

© ВАРНАУТРЕ.БГ/Валентин Георгиев

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Прозрачност, безпрепятствен достъп до обществена информация, гласност на проблемите на гражданите.

Това са целите, които ще бъдат поставени пред кандидатите за общински съветници на евентуалното обединение на гражданските организации във Варна.

"Нашето основно желание е да се работи с неправителствения сектор и да има прозрачност, така че всичките ни действия ще са насочени да се спре този непрекъснат отказ за достъп до информация. Искаме да се чува мнението на гражданите.  От кмета зависят много неща във връзка с прозрачността, защото той съхранява част от документацията. А в общинския съвет гласността на проблемите ще се получи чрез изказвания на мнения, защото тези съветници ще защитават гражданския интерес. Засега, уви, подобна комуникация с гражданите отсъства", обясни архитект Калина Павлова от ОЦОСУР. 

До 2 седмици ще стане ясно как и дали гражданските сдружения ще се включат в предстоящите местни избори, обясни Кънчо Бонев от Обединеното гражданско сдружение. "Вярно, че ДСБ ни подкрепиха, но не бяха последователни. Само едно питане бе отправено от г-н Иван Костов  в парламента и с това се приключи", опроверга той слуховете, че членове на сдружението ще влязат в листата на Синята коалиция.

Главният прокурор Борис Велчев да се ангажира лично с казуса с Алея Първа, настояват от Сдружението за оптимизиране на правосъдието и администрацията (СОПА) и Обединено гражданско сдружение-Варна. Повод за жалбата е постановление на Върховната касационна прокуратура, с което, според неправителствените организации, е спряно разследването на сделката с 122-та дка на Алея Първа.  Казусът се върти около въпроса как тази част от крайбрежната ивица е преобразувана от изключителна държавна в частна държавна собственост и след това е продадена на „Холдинг Варна”. Според касационната прокуратура продажбата е била осъществена по реда на Закона за насърчаване на инвестициите, който давал право на притежателя на сертификат за I клас инвестиция, какъвто е Холдинг Варна, да купи без търг или конкурс имот частна държавна собственост.

"Към момента на изготвянето на проекта за Алея Първа теренът е бил изключителна държавна собственост и едва след 2 години е станал частна държавна собственост. Това безспорно може да се квалифицира като опит за посегателство върху държавната собственост", заяви юридическият консултант на гражданските сдружения адв. Петър Обретенов.  Сигналът е подкрепен и от Сдружение за оптимизиране на правосъдието и администрацията, Обществен център за околна среда и устойчиво развитие, Българско дружество за защита на птиците, Зелена Варна, Организация на партия "Зелените". 

Сдруженията се позоваха на последните изказвания на американския посланик Джеймс Уорлик, че у нас съдебната система е една за обикновените граждани и друга за богатите, позоваха се и на изказване на Бойко Борисов, който още като кмет заявил: "ако един подсъдим може да наеме 3 адвоката-никога няма да влезе в затвор". Чрез тези мнения, представителите на сдруженията коментираха и патетичната епопея от множеството искове, отменени прокурорски постановления пред различни инстантиции и крайната мярка на сдруженията  да се сезира Главния прокурор, който по закон има възможността да се произнесе по законността на актовете на своите подчинени.