Дянков удържа дефицита за месец

Архив Варна

03-05-2011, 04:37

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Финансист №1 Симеон Дянков е успял да удържи бюджетния дефицит през март, пише "Сега".

За разлика от тенденцията досега дупката в хазната през миналия месец не само не се е увеличила, но дори се е смъкнала с 8.6 млн. лв. до 742 млн. лв., става ясно от бюлетина за изпълнението на бюджета. Оптимизмът обаче е преждевременен, защото пробойните, които се очертават при осигуровките, при данък печалба, при неданъчните приходи, тепърва ще излизат наяве.

Дупката в хазната към края на март възлиза на 1% от БВП при 2.5% за цялата година според бюджет 2011 г. и при 3% според правилата на Брюксел. За сравнение преди година положението беше далеч по-драматично. Само за първите три месеца тогава хазната бе инкасирала 1.67 млрд. лв. дефицит, т.е. с близо 930 млн. лв. повече от тазгодишния. "Подобрението тази година се дължи на по-добро представяне както в частта на приходите, така и в частта на разходите", отчитат от ведомството на Дянков. От януари до март 2011 г. са събрани с 358 млн. лв. повече приходи, а разходите са с близо 570 млн. лв. по-малко в сравнение със същия период на м.г. Най-сериозно са орязани харчовете за строителство, ремонти, издръжка и заплати, а са увеличени тези за здраве.

Проблемът на Дянков е, че тази година планът за приходите е доста завишен спрямо м.г. и спрямо възможностите на данъчни и на митници. Въпреки че се очаква ДДС да спаси положението заради по-високата инфлация, данъчните очакват неизпълнение и по това перо с около 100 млн. лв. Надеждата е митниците да съберат повече от възложения им ДДС, защото се прогнозира ръст предимно на постъпленията от внос. Към края на март са събрани 1.2 млрд. лв., или средно 18% от общо заложения ДДС за годината, но изпълнението на плана за ДДС от внос е 23%, а от сделките в страната и търговията с ЕС е едва 14%.

При данък печалба проблемът се вижда още към края на март и събраното изостава дори спрямо постъпленията от м.г. - засега само с 10 млн. лв. Причината е в свиването на печалбите на банките и компаниите от финансовия сектор. До края на годината недостигът се очаква да расте. Събраният данък върху доходите на физическите лица е на миналогодишните си нива.

Странното при акцизите е, че в месеца с рекорди на цените на петрола - март, събираемостта на акцизите върху горивата реално се е влошила. Това означава, че е спаднало потреблението, защото акцизът се изчислява върху количеството суровина, а не върху цената. Към 31 март са събрани 422 млн. лв. при 457 млн. лв. през 2010 г. Само преди месец ситуацията беше доста по-различна, защото събраният акциз беше с 44 млн. лв. повече в сравнение с м.г. При акцизите върху цигарите има дори леко влошаване спрямо 2010 г. - с 3.5 млн. лв., а само налогът върху алкохола върви добре.

Най-значително изоставане се очаква при социалните осигуровки - с над 220 млн. лв. В бюлетина на МФ обаче няма анализ на събираемостта на вноските на фона на повишението на ставката за фонд "Пенсии" с 1.8% и на минималните осигурителни прагове със средно 5.6% от 1 януари.