Избрани Новини
Най-богатият данъкоплатец изкарал 60 млн. лв. за година
Лични доходи за 60 милиона лева е обявил най-богатият данъкоплатец у нас. Това научил “Труд” от свои източници.
Огромната сума е изцяло записана в приложение номер 2 към данъчната декларация - доходи от стопанска дейност.
В понеделник приключи кампанията за деклариране и плащане на подоходните данъци. Все още част от декларациите не са пристигнали в Националната агенция за приходите (НАП), тъй като са подадени по пощата. Това означава, че все още е възможно рекордът по лични доходи да бъде подобрен. Вторият в класацията на най-богатите е декларирал почти двойно по ниски лични доходи - 32 милиона лева. Третото място се държи от данъкоплатец с годишен приход от 27 милиона лева. Последният в топ 30 на заработилите най-много пари през 2010 година е декларирал 8,6 милиона лева. Общият доход, който 30-те богаташи са описали пред данъчните, е на стойност 477 милиона лева. Това обаче не означава, че те ще платят данък върху цялата сума. Първо трябва да се приспаднат нормативно признатите разходи, необлагаемите доходи, както и осигуровките. Това ще намали сумата поне наполовина. Сметки показват, че данъкът, който богаташите дължат на хазната, е около 20 милиона лева.
Повечето от заможните българи са посочили за източник на доходите си стопанска дейност или прехвърляне на права и имущество, научи още “Труд”.
През миналата година, когато се декларираха доходите от 2009 г., данъчните преброиха 3865 души с лични приходи над 500 000 лв. Над 1 млн. лв. обявиха 1673 данъкоплатци, а над 2 млн. лв. - 667 души.
До изтичането на срока за деклариране и плащане на подоходните данъци - 2 май, в НАП са пристигнали общо 550 000 декларации. 45 000 от тях са подадени по интернет. В агенцията обаче очакват в следващите дни по пощата да пристигнат над 100 000 формуляра. Общо декларациите вероятно ще достигнат 650 000.
До 2 май беше и срокът, в който работодателите трябваше да докладват в приходната агенция за изплатените на служители суми по договори, различни от трудовия. След това данъчните ще правят засечка между това, което сами сме обявили и данните от фирмите. При разминавания се правят проверки и ревизии.