Избрани Новини
България остана извън списъка на САЩ за пиратство
Търговското министерство на САЩ публикува годишния си доклад за страните нарушители на правата върху интелектуалната собственост и въпреки препоръките на международни организации в него да попадне България този път тя остава отвън.
Съседите ни Гърция, Румъния и Турция обаче са вътре, обобщава "Дневник".
Абсолютни "шампиони" на т.нар. Специален доклад 301 са Русия (14-а година подред в списъка) и Китай (7-а година подред), нанасящи според авторите щети за над 5 млрд. долара годишно. Те са в групата за "приоритетно наблюдение" заедно с още 10 държави, а според Вашингтон 42 от 77 разгледани страни или активно подпомагат интелектуалното пиратство, или правят прекалено малко в борбата срещу него.
В групата само за наблюдение са включени страни като Финландия, Норвегия, Гърция, Италия, Румъния.
България присъстваше в миналогодишния списък, но не и в актуалния. През февруари тази година обаче Международният алианс за интелектуална собственост препоръча през февруари на търговското министерство на САЩ страната ни да бъде включена в доклада заради информация, че ситуацията с прилагането на разпоредбите за интелектуална собственост значително се е влошила през последните години.
Според Асоциацията на американската звукозаписна индустрия в България има много сайтове за нелицензирано сваляне на произведения, обект на авторски права. Тя твърди, че в момента в страната има седем съществуващи услуги за легална продажба на музика, които едва се борят за пазарен дял, тъй като пиратските услуги възлизат на 99%.
Освен онлайн пиратство има и при радио- и телевизионните сигнали, като 95% от излъчваните произведения са пиратски. Според Международния алианс за интелектуална собственост в България се предвиждат и реформи в закона за авторските и сродните му права, които ще имат разрушителни последици върху звукозаписната индустрия.
Алжир
Аржентина
Канада
Китай
Чили
Индия
Индонезия
Израел
Пакистан
Русия
Тайланд
Венецуела