Избрани Новини
И младите на Варна честват Деня на Европа със... стрийт фестивал
Вероятно за повечето денят на Европа е 9 май, но има и още една дата, която се характеризира с любопитно съдържание: 5 май.
На тази дата през 1949 г. в Лондон е създаден Съветът на Европа и датата се чества (неофициално) като ДЕН на Европа. Съветът на Европа (СЕ) е политическа международна организация на страните от Европа (т.нар. „Голяма Европа“ - 47 страни-членки срещу 27 страни-членки на Европейския съюз), която работи за целите на европейска интеграция.
Седалището му е в Страсбург. Целта на Съвета на Европа е да защитава и разпространява демокрацията, правата на човека, европейската културна идентичност и да търси решения на проблемите на европейските народи. Не е случайно, че именно в Страсбург се намира и Европейският съд по правата на човека. Що се отнася до датата 9 май - корените й са почти младенчeски, ако ги съпоставим с историята на неофициалното честване. Европейският ден се чества като такъв от 1985 г, а поводът е Декларацията на Шуман, който през 1950 г. в качеството си на министър на Външните работи на Франция представя своето предложение за създаването на обединение на държавите в Европа, което да отговаря за поддържането на мирни отношения на Стария континент.
До тук с историята, защото и за големи, и за малки тя може би идва в повече. Фактът е, че мнозина от управлението пропускат датата пети май, а този ден има своята важна, не само символна, основа. Но не е така за ентусиастите от Аморфа - те намериха свой начин да започнат честванията. На пети май в ранно утро младежите честитиха Деня на Европа, като внесоха в деловодството на Общината свои картички с адресат кмет, заместник-кмет, шефове на дирекциите, свързани с въпросите на културата и младежта. В 10.00 ч г-жа Жана Андреева, идвайки на работа, получи лично своята картичка от представител на сдружението, който й пожела: „Честит празник”. Ръководителят на културните стратегии в Общината благодари и евентуално отваряйки картичката е разбрала и повода. Подобни картички получиха и следните институции: Регионален исторически музей, Градска галерия, Фестивален и конгресен център.
След акцията „Честити дни на Европа”, младите организират няколко събития в контекста на европейските чествания. Всъщност, ако се вгледаме в тяхната идея за чествания и предложения и настоящата им програма, ще се откроят разлики, които са следствие липсата на финансов ресурс, но младите не униват и все пак ще предложат своя интерпретация за честване, различаваща се от концертното, рециталното и пр. познато до болка честване на дадено историческо събитие.
Днес Галерия „Архис” е домакин на демонстрация стрийт арт с кодовото название „Св.Георги”(16 - 20 ч).
В събота на стената на кукления театър от 21 ч са предвидени часове за урбан, стрийт и арт видео.
В неделя във Варненската обсерватория „Николай Коперник” от 16 ч младите от „Аморфа” ще ни покажат как се свалят звезди чрез астрономическа работилница и кинопрожекция.
Емблематичният 9 май е отреден за образование.
На 13 май, отново в галерия „Архис”, Кокимото (Калоян Илиев) ще ни разтвори в „Шаблоните на реалността” от 19 ч. Ако реалността ви дойде в повече същата вечер към 22 ч може да се насладите на Сатурн, без да попадате в сатурнова дупка - отново в пространството на Варненската обсерватория.
По този начин Аморфа с подкрепата на приятелите от Videoholica и съответните пространства ще осъществят своето 4-то издание на Дните на Европа в условията на един градски фестивал на уличното изкуство от млади за млади по дух еропейци. А всъщност доколко сме с европейски дух си личи по отношението, с което родният местен колорит възприема всяка нова (неформална), различна идея за артикулация на историята по съответен съвременен начин.