Избрани Новини
БГ вузовете отварят филиали в чужбина
Българските университети ще отварят свои филиали в чужбина по облекчена процедура,
след като бъдат направени промени в законите у нас. Това решиха участници в дискусия за реформи във висшето образование, организирана от омбудсмана Константин Пенчев и Асоциацията на частните висши училища в България, пише "Монитор".
Асоциацията предложи промени в Закона за висшето образование, с които да се въведе интернационален статут на родните университети. Това ще са образователни структури между български и чуждестранни университети на принципа франчайзинг, обясни просветният министър Сергей Игнатов. Той даде пример с Варненския свободен университет, който всяка година привлича студенти от Кипър. Вместо да пътуват до България, университетът може да предложи образование на територията на Кипър и студентите да вземат две дипломи. УНСС е готов да разкрие свои филиал в Украйна заради многобройната българска общност в Одеса
„Ще се повиши качеството на българското образование, защото когато влезе в конкурентна среда в чужбина, ще започне да се саморегулира и да повишава изискванията към себе си”, одобри идеята министър Игнатов.
Според него в Закона за висшето образование трябва да се разпишат улеснени
процедури за прием на чужди студенти
в родните университети. Председателят на ректорския съвет проф. Борислав Борисов предложи да отпаднат входящите изпити по българска история, география и литература за кандидат-студенти от ЕС. Задължително да отпадне и изискването за изучаване на български език преди началото на учебната година в Института за чуждестранни студенти, предложиха образователни експерти. Министър Сергей Игнатов прие либерализацията в приема с мотива, че така родните университети ще получат стимул да разкриват цели
програми на английски език
за бакалаври и магистри. В момента медицинските университети в София и Плевен водят обучение на английски език, а останалите университети не смеели да наемат задгранични преподаватели заради административните спънки по прием на чуждестранни студенти.
Всички предложения за интернационализация на родното образование трябва експертите да изпратят в МОМН до края на месеца. Целта е още преди ваканцията на парламента промените да влязат в Закона за висшето образование и да тръгнат реално от началото на учебната година през септември.