Представиха стратегия за привличане на инвестиции

Новините

10-05-2011, 14:24

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

„Растежът в българската икономика може да дойде от производството на храни и вода”,

обяви премиерът Бойко Борисов при откриването на конференция, посветена на секторната стратегия за инвестиции в страната, цитиран от Дневник.

Българската икономика ще се фокусира върху няколко сектора, където би могла да се утвърди като лидер в иновациите в следващите десет години. Това са информационните технологии и аутсорсингът, чистите и биотехнологиите, свързани с хранителната и земеделската индустрия, здравеопазването и туризмът. Това е записано в новата секторна стратегия за привличане на инвестиции, представена на конференцията от екипа на икономическото министерство.

Реален растеж не може да се очаква от "приватизирането на мобилните оператори, нито от моловете, нито от възобновяемите енергийни изтчници", каза Борисов. "Като няма петрол, ще ходиш пеша. Като няма електричество, ще запалиш свещ. Като няма храна и вода, умираш. България е прекрасен рай за нашия петрол – храните и минералните води, злато тече в реките", заяви още премиерът. Той се аргументира с това, че в света има рязка нужда от храни и вода, а в България има огромни пустеещи територии, които могат да се използват за земеделие.

Възможности за инвестиции може да се търсят и в строителството на вецове, препоръча още премиерът. Той изрази и позицията, че  трябва да се върви и към строителството на втора атомна централа. "Ако след четири години Турция излезе със своите четири реактора, а ние с 800 лв. от ВЕИ, тогава ще питам каква е конкурентоспособността на българската и турската икономика", обясни позицията си министър-председателят.

Борисов наблегна на възможността за строителство на нови ски писти и даде за пример това, че в Чепеларе работи най-голямата фабрика за ски в света. "А колко километра писти имаме ние? Вероятно сто-двеста. Австрия има 20 хиляди километра. Те изкарват милиарди от туризма, ние стотинки", добави премиерът. Той заяви, че растежът няма да бъде постигнат изведнъж, защото 20 години държавата се е борила да оцелява.