Хоровото пеене нахлува в моловете на град Варна

Архив Варна

10-05-2011, 15:33

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Някой би си помислил, че това е шега, но ако си припомним отвъдокеански филми с коледна тематика, автоматично в съзнанието ни се появяват епизоди на деца, които пеят сакрални песни.

Всъщност това е една от новите инициативи на 33-ия Международен майски хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“, а датите, в които бихме се почувствали като герои от моловете на родния сериал „Стъклен дом”, но аранжиран с хорови песнопения, са 14  и 15 май. Тогава, съответно в Мол Варна и Гранд Мол, ще има концерти на участващите хорове в международния конкурс.

33-ото издание на престижното певческо състезание се организира от Община Варна със съдействието на Министерството на културата, което пък е одобрило на последната си сесия проект, свързан с хоровата изява.

Началото на хоровите празници датира от 1967 г., когато през май се провежда фестивал с подобна тематика. През 1975 г. фестивалът придобива статут на Международен хоров конкурс. Президент на престижното събитие е професор Марин Чонев - главен диригент на Хоровата школа „Морски звуци”, артистичен секретар е Ганчо Ганев - художествен ръководител и диригент на Варненския камерен оркестър и Варненската детско-юношеска опера. Членове са утвърдени практици в настоящата хорова традиция на град Варна: Захарина Милкова-Никитасова, Росица Щерева, Дарина Кроснева, Ирена Коларова-Таушонова.

Като всеки конкурс и този има жури. Тази година съдбата на оценители се пада на: проф. д-р Ева Колар (Унгария), Джон Фицпатрик (Ирландия), Елиянка Михайлова (България), Хелена Фойкар Зупанич (Словения), Лоренцо Донати (Италия), Валентинус Стефанов (Гърция) и Райничка Попова (България). Райничка Попова (драматург на Държавна Опера Варна) е дългогодишен участник в живота и организацията на майския конкурс. Тя сподели пред медиите, че в журирането на хоровото изкуство според практиката съществут различни тенденции и школи - италианската не одобрява начина на интерпретация на източноевропейските изпълнители по отношение на ренесансовите произведения, немската пък предпочита техническия компонент на изпълнение вместо емоционалния заряд на интерпретиране.

33-и Международен майски хоров конкурс стартира на 13 май в зала 1 на ФКЦ. За публиката залата ще отвори гостоприемно врати на 14 май от 19.30 ч, когато ще бъде връчването на наградите и официалното закриване на събитието при вход свободен, а Гала концертът на лауреатите ще се състои на площад "Антон Новак" в 21.00.

Артистичният секретар  Ганчо Ганчев открои като изключителни попадения в конкурса хоровете от Молдова, Беларус, Украйна, а девическият катедрален хор Пуелае Орантес Тарнов (Полша) е бил многократно слушан от предишния папа. Като изключително интересен бе определен и Камерният хор към БАН, който е създаден преди 2 години и ще направи своя дебют на престижния конкурс.

Участват хорове от различни точки на света: Филипините, Румъния, Словения, Испания, Дания, Гана. Категориите са: смесени хорове, мъжки, женски, камерни и от тази година категорията детски хорове се трансформира в младежки, където възрастта на участниците достига до 21 г.

„Пред прага сме на поредното значимо събитие за нашия град!”, отбеляза г-жа Жана Андреева - шеф на Дирекция „Култура и духовно развитие“ при Община Варна, която акцентира, че настоящият Международен хоров конкурс попада в богатия календар от културни прояви в контекста на кандидатурата на морската столица за приза Европейска столица на културата - 2019 г.