Избрани Новини
Изпитен туризъм за елитните гимназии
Изпитен туризъм е един от най-екстравагантните трикове за осигуряване на място в столичните елитни гимназии, показа проверка на „Монитор” в разгара на подготовката преди ключовия тест след 7-и клас.
Високите балове за прием в столицата принуждават амбициозни родители да действат с всякакви средства. За тенденцията разказаха директори и учители от най-желаните столични училища. Първата стъпка е майката или бащата една година предварително да регистрират
където значително по-малка е конкуренцията за място в езикова гимназия след 7-и клас.
Още преди завършването на 8-и клас или след края на първата година семейството се регистрира отново в София и се прехвърля в столично училище, обясни Дияна Стоянова, пом.-директор по учебната дейност в 73-то СОУ „Владислав Граматик”.
Тя подчерта, че това право на мобилност има всяко дете и родителите му по закон. Често пъти гимназията в провинцията е с чуждоезиков профил, което гарантира място в същия вид елитно столично училище дори без приравнителен изпит. Според наблюденията на учители и директори законовата вратичка за изпитния туризъм се използва най-често заради непосилно високия бал за прием. Самите деца нямали претенция в кое училище ще учат, но амбициозните родители изнамирали всевъзможни начини да прехвърлят детето си в елитно школо.
Експертите от просветното министерство все още
и масова практика. „Прехвърлянето в друго училище според местожителство не става никак лесно”, подчерта зам. образователния министър Милена Дамянова. По правило всеки отделен случай на прехвърляне от една гимназия в друга се гледа под лупа от комисиите на Регионалния инспекторат по образованието. Молбата на родителите до министерството на образованието трябва да бъде добре мотивирана, за да се разреши трансферът на ученик. Според Милена Дамянова обаче след истинска промяна на местожителството трябва да се вземе решение в интерес на ученика, защото не може да се спре преместването на семейство в столицата. Това правило обаче не означавало гарантирано място в елитна гимназия на слаби ученици. Ученикът трябвало да докаже висок успех и да заслужи мястото си в София с приравнителен изпит.
Покрай кандидатстването след 7-и клас болните амбиции на родителите от столицата избиват и в друга посока. По правило в документите за кандидатстване ученикът трябва да посочи списък с най-желаните паралелки за продължаване на обучението си в низходящ ред. Затова някои майки и бащи редят дълги списъци с близо 200 паралелки. Логиката е да са спокойни, че детето няма да остане без място в елитна гимназия.
което много затормози комисията миналата година, защото всички заявени желания трябва да се въвеждат ръчно в компютър. Това е безотговорност. Трябва всичко да се попълва аргументирано и заедно с детето”, подчерта началникът на Регионалния инспекторат – София, Ваня Кастрева.
Други родители изпадали в обратната крайност и изобщо не си подали документите за първо класиране. Така нелепо изпуснали шанс за елитна гимназия, след като седмокласникът миналото лято изкарал пълна шестица на изпита, семейството заминавало да отпразнува постижението на морето и разчитало на автоматично класиране в най-желаната паралелка. „Най-важното е родителите да следят сроковете и отговорно да подхождат в приемната кампания за гимназиите”, заключи Ваня Кастрева.
17 - 20 май Заявления за проверка на способностите
До 26 май Бележка от училището за мястото на изпита
27 май Български език и литература
30 май Математика
До 10 юни Обявяване на резултатите
6 юни Изобразително изкуство
7 юни Музика
8 юни Хореография
28-29 май и 04-05 юни Спорт
15–21 юни Подаване на документи за прием
Родителите няма да плащат нито стотинка, ако детето им желае да се пробва на изпита за място в профилираните паралелки след 7 клас. Това гласят правилата на просветното министерство за подготовката на кандидатгимназиалната кампания. Единствено по 6 лева ще се плащат за препитването в специализираните училища по изобразително изкуство, музика, спорт и хореография.
Тази година отново тестовете по български език и математика за външно оценяване ще бъдат обединени в два модула. Първият е задължителен за всеки седмокласник в страната, а вторият е с по-трудни задачи и носи повече точки в битката за елитните гимназии. Всеки ученик е свободен да избере дали ще се бори с допълнителната част на изпита. Но дори и да реши само първата половина, седмокласникът е в правото си да се включи в класирането за профилираните паралелки. Резултатите обаче ще се изчисляват на ниска база от точки и автоматично балът ще падне, предупредиха от Регионалния инспекторат по образованието – София.
68% от родителите на малки деца съвместяват семейните си задължения с работата. Това сочат данните на Националния статистически институт (НСИ).
Според резултатите от проучването през 2010 г. 1,263 млн. лица на възраст 15-64 г. се грижат за свои или за други деца на възраст до 14 навършени години. От тях 858,4 хил., или 68 на сто, съвместяват грижите с изпълнението на трудовите си задължения, отчетоха от НСИ.
Всеки четвърти работещ с дете използва услуги за гледане на деца като детски ясли, детски градини, платени детегледачки. Повечето семейства ползват тези услуги повече от 20 часа седмично. 304 000 души, или 24% от всички родители на непълнолетни деца са безработни. По пол този дял е значително по-висок при жените – 33,3%, в сравнение с мъжете – 13,2%, съобщават още от НСИ.
Гъвкавостта на работното време е от голямо значение за съвместяването на трудовия и семейния живот, сочат заключенията от статистиката. Резултатите от изследването показват, че на фиксиран работен ден са 91,1% от хората, които съвместяват грижите за дете със службата.