Избрани Новини
Социологическо проучване сочи тотален срив в доверието към МВР и съда
Българските граждани имат най-ниско доверие в наказателното правораздаване от всички граждани на ЕС, сочи социологическо проучване на Центъра за изследване на демокрацията.
Българите нямат доверие в съда и полицията, смятат, че властите преследват само бедните хора, а съдиите нарочно допускат грешки, за да бъдат оправдавани виновните. Според 72.7% от българите има по-голям шанс да бъде осъден някой беден човек, а 56% са съгласни с твърдението, че съдиите се влияят от политически натиск. Около 1/3 от хората смятат, че съдиите допускат нарочни грешки в своите решения, за да оправдаят обвиняемия срещу 8.7%, които вярват, че това никога не се случва.
Единствено латвийците вярват по-малко в своята полиция, но са много по-положително настроени към магистратите си.
Едва 43.6% дават "добра" оценка за работата на МВР, а към съда отношението е много по-критично, едва 18.7% са склонни да оценят магистратите положително. Обяснението според социолога Тодор Галев е, че хората много често имат пряк контакт със служители на МВР и дори имат положително отношение към охранителната полиция. В същото време представите за съда са формирани индиректно – от разказите на близки хора и медиите.
Не се забелязва никакво подобрение в имиджа на съда и полицията през последните 3 г, въпреки декларациите на властите, че се провеждат реформи. Социологът каза, че обществото се влияе по-малко от информациите в медиите, отколкото от личния си опит. Изключение правят някои от делата с голям обществен интерес, които могат да влияят по-силно върху обществените нагласи.
Ниското доверие към съда и полицията засилва страха на хората, че ще станат жертви на престъпление, а престъпността се приема като естествено проявление на живота в България, заявяват от ЦИД. Според неправителствената организация държавата все още не е дала адекватен отговор на проблемите в правораздавателната система.
Хората не виждат смисъл да се оплакват в някои случаи, поради което едва 51% от престъпленията се регистрират в МВР. Това е резултат именно от ниското доверие в полицията.
Общо 18% от анкетираните са на мнение, че полицията е ефективна при предотвратяване на тежки престъпления, а едва 13% мислят, че ще залови извършителите на кражби с взлом. Това ниско обществено доверие в МВР и съдебната власт е свързано с мнението на гражданите за корупцията в двете системи. Едва 10% твърдят, че полицаите не вземат подкупи, а за съдиите на това мнение са малко над 5% от анкетираните.