Избрани Новини
Венецианската комисия дала висока оценка за Изборния кодекс
Венецианската комисия оценила високо Изборния кодекс, каза в кулоарите на парламента шефът на Правната комисия Искра Фидосова, цитирана от Vsekiden.
Представителите на комисията порвеждат днес последователно срещи с всички ПГ в родзния парламент. Високата оценка се дължала на факта,, че на едно място са разписани всички правила за всички избори и за това, че са спазени препоръките, които са дадени в докладите на ГРЕКО, ПАСЕ, ОССЕ.
Коментирахме решението на КС, уведомихме ги как се е произнесъл по отношение на срока за уседналост, както и за останалите текстове, уведомихме ги за обсъжданите промени и изискуемия срок, записан в мотивите на КС за 6 месеца за уседналостта, каза Фидосова.
Венецианските експерти са задавали въпроси по отношение на ЦИК и изразили одобрение, че е постоянно действащ орган за срок от 5 години. Експертите са задавали и въпроси по отношение на обжалването на изборните резултати. Получихме бележки и препоръки, които трябва да изпълним, заяви шефката на Правната комисия.
На срещата ГЕРБ и експертите са обсъдили и изискването на чл. 65 ал. 1 от Конституцията за двойно гражданство. Коментирахме нашето особено мнение в Конвенцията, в чл. 17, където изрично сме изразили позицията на България, че няма да спазваме това изискване, тъй като нашата Конституция има предвидено ограничение за избора на депутати с двойно гражданство, каза Фидосова. От мнозинството са помолили експертите на Венецианската комисия да дадат допълнително становище и мнение по уседналостта.
Те все още не са се произнесли, нямаше как да го направят, защото не бяха запознати с решението, обясни Фидосова. Следобед този въпрос ще бъде обсъден по-подробно.
„Представителите на Венецианската комисия изразиха основно притеснение – че няма закон, който да коментират. Изслушват позиции, но ще си тръгнат без мнение, защото законодателният процес не е приключил”, обясни зам.-председателят на ДПС Христо Бисеров. Те не познават в дълбочина мотивите на КС за отмяна на текстове от Изборния кодекс. Много остро обаче поставили въпроса кога ще има закон, който да е годен за провеждане на избори.
Депутатите от движението пък представили своето основно възражение – че принципът на уседналост лишава част от гражданите от право на глас на местния вот. Другият проблем, който повдигнали, е, че считат за ненормално ръководителят на изборния щаб на управляващата партия да е министърът на вътрешните работи – човекът, който разрешава използването на специални разузнавателни средства. „Трябва да има законодателни гаранции, че такива съвместявания на длъжности са невъзможни, а не да са въпрос на добра воля”, допълни Бисеров.