Приеха промените в Изборния кодекс

Архив Варна

13-05-2011, 11:08

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

За бъдещите местни избори депутатите  промениха уседналостта от 12 на 6 месеца като приеха промените в Изборния кодекс. За местните изборите тази година обаче остава изискването за 10-месечен срок за уседналост.

КС обяви за противоконституционни 21 текста от Изборния кодекс и по силата на закона за КС, Народното събрание трябва да поправи грешката си, каза соцдепутатът Любен Корнезов. Според него всички срокове над шест месеца, са противоконституционни, защото е обявено числото 12 за противоконституционно, мотивира се професорът.

Според Янаки Стоилов има опасност политическите институции и парламентът да отклонят вниманието от най-важния въпрос – защо се провеждат тези избори. „Те не се провеждат, за да се прилага новият Изборен кодекс”, иронизира Стоилов. Крайно време е да се съсредоточи вниманието върху това какво ще де предложи, какво ще се промени, какво да очакват гражданите, за да излезе България от състоянието, в което се намира, каза той.

След приемането на промените в кодекса, Мая Манолова разгневена се обърна към Искра Фидосова, като я попита на какво точно се радва. „Като ви гледам, си мисля, че може да се потретят, и почетвъртят жалбите до Конституционния съд”, закани се Манолова.

Очевидно ГЕРБ няма да се съобрази с решенията на КС и ще се инати докрай, отбеляза тя в изказването си от трибуната. Стана ясно, че ще предизвика втора атака на Изборния кодекс пред КС и промените в последния момент, в 12 без 5. Поведението ни по отношение на уседналостта може да се приравни с това дали уважаваме КС и неговите решения или не. Решенията му важат за всички, даже за г-н Борисов и Искра Фидосова, отсече Мая Манолова.

Атакува се самият принцип на уседналост, а не срокът, каквото е решението на Конституционния съд, заяви Искра Фидосова. В мотивите си Конституционният съд е посочил, че когато законът е предвидил прекомерно дълъг срок за такова живеене, се създава ценз пред избирателите, което представлява нарушение на конституционни права и е препоръчал промени в този количествен критерий, разясни шефката на Правната комисия.

Тя отбеляза, че в повечето държави-членки на Съвета на Европа, препоръките на Венецианската комисия са неприложими. В Люксембург – уседналостта е пет години, в Холандия – пет години, Франция – избирателните списъци се изработват в предходната година и трябва да имат най-малко шест месеца пребиваване и до провеждането на изборите пребиваването става над година. През 2007 г. за първи път е въведен този срок от десет месеца, отбеляза Фидосова. Сега се позоваваме на решението на Конституционния съд и предлагаме навсякъде числото 12 да бъде заменено от числото шест, посочи Фидосова преди приемането на промените.