Поне образователният министър е наясно с географията

Новините

14-05-2011, 20:06

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

"Варненските университети са в по-добро финансово състояние от столичните.

Защото не са били галеници на министерството и са се научили да се справят сами. И защото тук има по-особен дух. Ето и Хемингуей го е казал: Всичко, което е далеч от морето, е провинция. Ние сме задръстени там сред планини, дъждове и облаци. А Варна е отворена към света ". Това заяви днес във Варна  министърът на образованието,  младежта и науката проф. д-р Сергей Игнатов. Така той опроверга началника си - министър-председателя Бойко Борисов, който преди малко повече от месец сравни Варна със село, изолирано от света поради липса на магистрала.

Министър Игнатов и ректорът на Техническия университет доц. Овид Фархи  откриха днес Паметника на Абсолвента, монтиран пред Машинния факултет. Фигурата от месинг е проектирана и изработена от доц. Радко Радев, ръководител на Катедра "Металознание и техника на металите". Името на новия символ на академичността в Техническия университет беше избрано чрез допитване до всички преподаватели и студенти. Церемонията сложи началото на честванията по случай 50-годишния юбилей на Техническия университет, която ще бъде отбелязана догодина. Министър Игнатов няколко пъти излезе от дежурния за такива посещения протокол. При откриването той обърна специално внимание на малко момиченце, което си играеше в подножието на паметника въпреки официалната церемония (видимо поддържаният и богат на зеленина парк на Техническия университет е любимо място за разходки на майки с деца от околните блокове, които останаха без детски площадки след масовото застрояване в района). „Символичен е фактът, че откриваме този паметник заедно с представители на млада България. Защото тук, в университетите, в образованието, е бъдещето на България“, каза министърът.

Повече от 2 часа продължи срещата на студентите и преподавателите с министър Игнатов.  Той обеща, че през юни инженерните специалности в българските университети, а също медицинските и природо-математическите, ще получат

10% по-голяма субсидия от държавния бюджет

Парите за останалите ще бъдат увеличени с 5%. Сумите ще бъдат изчислени със стара дата - от 1 януари.

ВУЗ-овете вече ще получават от държавния бюджет финансиране не според броя на студентите, а според специалностите, в които са най-добри. Този показател ще се изчислява според рейтинга и допълнителни коефициенти. Състезателният принцип за разпределение на средствата ще изиграе ролята на естествен подбор и ще отсее излишните професионални направления. Така ще отпаднат тези, които бълват специалисти без реализация и съществуват само за да издържат вече наети преподаватели.  За пример министърът даде  специалност "Физика" - нито един от завършилите я през последните 20 г. не я практикува.

„В България има университети, в които се преподава материя с 40-годишна давност. Преподава се  по леко преработени  стари пожълтели лекции от една друга епоха“, каза проф. Игнатов и призова академичната общност на борба за изравняване на стандартите с европейските и северноамериканските висши училища.

Финансирането на науката

също ще бъде преструктурирано, обясни проф. Игнатов. Повече пари ще получават изследванията в области, в които България има силно развито производство. Като приоритетни са определени 8 индустрии. Това, според министър Игнатов, е пътят да се измъкнем от последното място по конкурентоспособност в Европа. Затова той ще настоява едва 15% от публичните средства да отиват за фундаментални изследвания, а всички останали да са предназначени за иновации.

Новият ред в Университетите след юни въвежда и разделение на властите във висшето образование. Така академичното ръководство ще има грижата само за програмите и качеството на обучението. С логистиката и обществените поръчки ще се занимава финансово-стопанското ръководство.

Като „елементи на генно инженерство“ определи министър Игнатов преференциите, които получават младите българи, теглили студентски кредит, при раждането на 2-ро дете. И още: „България няма да успее с кебапчета по избори. Те не водят до резултат, резултатът е само до следващия ден, в който има повод отново да бъдат поискани кебапчета. Образованието е единственият ни шанс“.

Според проф. Игнатов инженерните специалности трябва да получат специална подкрепа, за да може страната да върви напред. „Туризмът и селското стопанство не носят чак такъв брутен вътрешен продукт. Имаме нужда от реално промишлено производство“, обясни той.

Образователният министър призова и за

по-голяма свобода за ВУЗ-овете,

които сами да могат да решават как се избира ректор или декан, какви са критериите за прием на чужди студенти, какъв е капацитетът на учебното заведение. Очаква се в най-скоро време Министерство на външните работи да предложи визови облекчения за висше образование в България, които да не нарушават ангажиментите ни към ЕС и Шенген.

Министър Игнатов отговори на десетки въпроси - за стипендиите, акредитацията на специалностите, за заплатите, за финансирането на проекти, за нови специалности...

„Какво общо има студент на 25 г. с доходите на родителите си?“, риторично попита той един от участниците в дискусията, който поиска да отпадне изискването за доказване на доходи за стипендия, тъй като родителите му работели в чужбина и това не било възможно. В отговор професорът дори разказа опита си като охранител и водопроводчик, който придобил докато се опитвал да се издържа сам по време на образованието си. Той обясни, че се обсъждат различни варианти за механизма, по който

да се раздават стипендии

Сега те били масови, но „жълти стотинки“.

След края на срещата той седна да разговаря на 4 очи с турски студент - член на Студентския съвет. От въпросите на младежа стана ясно, че той лошо е разбрал думите на министъра за предстоящите промени и проф. Игнатов държеше да му ги обясни лично на английски език.

Проф. Сергей Игнатов връчи на доц. д-р Овид Фархи почетния знак на Министерството на образованието, младежта и науката. От Варна гостът си тръгна с умалено копие на Паметника на абсолвента.